Глибоководний підводний апарат «Мир»Одна з найдавніших пристосувань для спуску людини під воду - водолазний дзвін. Кажуть, що в такому пристрої спускався під воду ще Олександр Македонський. Спочатку дзвін дуже скидався на велику дерев'яну бочку, підвішену на мотузці догори дном і опущену у такому положенні в воду Повітря в бочці давав можливість дихати сидить в ній водолазу. З часом водолазний дзвін вдосконалювався, оснащувався різними пристосуваннями, які полегшують роботу людини під водою.

Він і сьогодні застосовується для доставки водолазів до місця роботи.Недолік дзвони очевидний - він дуже обмежує можливість пересування під водою. А ось створений наприкінці XIX століття водолазний скафандр дозволив людині вільно працювати під водою. Зараз використовуються скафандри двох типів - м'які і жорсткі. Перші складаються з гумового костюма і металевого шолома з оглядовим вікном - ілюмінатором. Повітря для дихання подається з поверхні по гумового шлангу, приєднаного до шолома, а відпрацьоване повітря випускається через спеціальний клапан у воду. У такому скафандрі людина може працювати на глибині до 100 метрів. Жорсткий скафандр складається з сталевого циліндра для тулуба і системи менших циліндрів для рук і ніг, закріплених на шарнірах. Він дозволяє занурюватися на глибину вдвічі більше.

На початку 1940-х років відомі французькі вчені Ж.І. Кусто і Е Ганьяном винайшли акваланг. Саме він дозволив долучитися до глибин моря самому широкому колу людей: спортсменам-підводникам, археологам, дослідникам морської флори і фауни, геологам і океанології Проте в аквалангу не можна занурюватися на великі глибини.Почати освоєння великих глибин допомогла Батисфера (від грецьких слів «батхіз» - «глибокий» і «сфера» - «куля») - міцна сталева камера кулястої форми з герметичним вхідним люком і кількома ілюмінаторами з міцного скла. Вона опускається з надводного судна на міцному сталевому тросі. Запас повітря зберігається в балонах, а вуглекислий газ і водяні пари поглинаються спеціальними хімічними речовинами. На одному з таких апаратів під назвою «Вік прогресу» в 1934 році американці У Біб і Про Бартон спустилися на рекордну для того часу глибину - 923 метраАле найбільших успіхів у дослідженні морських глибин досяг швейцарський вчений Огюст Піккар. Ще в 1937 році він почав конструювати свій перший батискаф Однак роботу перервала війна. Тому перший апарат їм був побудований тільки в 1948 році. Він був зроблений у вигляді металевого поплавця, заповненого бензином, тому що бензин легше води, практично не піддається стисненню і оболонка поплавця не деформується під впливом величезних тисків. Знизу до поплавця підвішена куляста гондола з міцної сталі і баласт.

У 1953 році Огюст і його син Жак опустилися в батискафі «Трієст» на глибину 3160 метрів. А в січні 1960 року Ж. Піккар і американець Д. Уолш в тому ж, тільки вдосконаленому, батискафі досягли найглибшої позначки Світового океану - дна Маріанської западини в Тихому океані на глибині 10 912 метрів.Однак таких надглибоких западин небагато. Головні багатства приховані на середніх глибинах - від декількох десятків метрів до 2-3 кілометрів. І тут замість малорухомих Батисфера і батискафів потрібні маневрені апарати, оснащені сучасними комплексами приладів і механізмів. Таким апаратом став радянський «Мир».Глибоководний жило підводний апарат «Мир» призначений для досліджень на глибинах до 6000 метрів Він може перебувати під водою цілих 80 годин. Довжина апарата - 6,8 метра, ширина - 3,6 метра, а висота - 3 метри Діаметр сферичного корпусу «Миру» - 2,1 метра. Вхід розташований у верхній частині На борту «Мира». можуть працювати одночасно три людини. Екіпаж підтримує постійний зв'язок з судном по гідроакустичного каналу.Коли «Мир». занурюється, баластні цистерни заповнюються водою, а при підйомі на поверхню включаються насоси і викачують воду. Ходовий електродвигун, який живиться від акумуляторів, дозволяє рухатися зі швидкістю до 9 кілометрів на годину Два бічних двигуна дозволяють здійснювати складні маневри«Мир» обладнаний телевізійної відеокамерою, фотоустановкой і потужними світильниками. Два маніпулятора відбирають зразки грунту, тварин і рослинності. Проби води беруть батометр. Апарат забезпечений невеликий буровою установкою, що дозволяє брати проби скельного грунту. Для спостереження є ілюмінатори Діаметр центрального складає 210 міліметрів, а бічних-по 120 міліметрів.Два апарату «Мир» базуються на борту науково-дослідного судна «Академік Мстислав Келдиш». З їх допомогою була обстежена підводний човен «Комсомолець», що грунтується на дні Норвезького моря. Брав участь «Мир» і в обстеженні затонулої в 2000 році підводного човна «Курськ».

Незважаючи на те що «Мир» сприяв багатьом науковим відкриттям, справжню популярність йому принесла участь у зйомках знаменитого фільму Джеймса Камерона «Титанік». Легендарний пароплав «Титанік» затонув на глибині 4000 метрів.Вибір російських апаратів «Мир» для проведення кінозйомок фірмою «IMAX» став світовим визнанням наших глибоководних технологій і здатності проведення підводних операцій на великих глибинах. На вибір апаратів «Мир» вплинули дві обставини. В наявності було відразу два апарати. Це дало широкі можливості при проведенні кінозйомок під водою і в плані висвітлення окремих об'єктів, і в плані взаємодії на об'єкті, зйомок одного апарата іншим на тлі об'єкта. Крім того, апарати «Мир» мають великий центральний ілюмінатор діаметром 210 міліметрів, що дуже важливо для ширококутного об'єктива кінокамери «IMAX».Улітку 1991 року, після рішення основних технічних проблем, науково-дослідне судно «Академік Мстислав Келдиш» відправився досліджувати «Титанік», який затонув у 1912 році на глибині чотирьох тисяч метрів.На борту «Келдиша» перебувала група геологів і біологів Інституту океанології Російської академії наук, а також група вчених Бедфордского океанографічного інституту з Канади.

Але основною метою експедиції було проведення глибоководних зйомок на «Титаніку» з апаратів «Мир» у відповідності зі сценарієм, написаним видатним режисером Стівеном Лоу. За три тижні відбулося сімнадцять занурень апаратів «Мир» на «Титанік». Зйомки проводилися на носовій, на кормовій частині затонулого судна, а також на величезній площі навколо нього Тут виявилося багато різних предметів, що випали з «Титаніка» при затопленні. Сам Лоу брав участь у п'яти зануреннях апарату «Мир-2» в якості режисера і оператора і зробив велику частину глибоководних зйомок.«Незвичайною була операція по зйомках лівого гвинта «Титаніка», -, пише Анатолій Сагалевич в журналі« Знання - сила ». - Два апарату «Мир» підповзли під кормової подзор затонулого судна і зробили абсолютно унікальні зйомки. На екрані ми бачимо величезний гвинт «Титаніка», а праворуч - апарат «Мир-1». Чудові зйомки зроблені Стівеном Лоу з «Миру-2». На екрані вся сцена триває 30 - 40 секунд, а операція по зйомках зайняла кілька годин: необхідно підійти, розташувати відповідним чином апарати один щодо одного, підібрати освітлення і т д. А на борту судна в цей час було неспокійно-зник зв'язок з обома апаратами, які були заекраніровани зверху корпусом «Титаніка» Командири захопилися і забули про сеанси зв'язку. Зв'язок поновилася, коли апарати «виповзли» з-під подзор і вийшли «на волю». Звичайно, всього цього ми не бачимо на екрані, там лише гвинт і один з апаратів поруч, але така сцена, як кажуть, дорого коштує.

Півтора години цього надзвичайно захоплюючого видовища пролітають як одна мить. Це фільм не тільки про трагедію «Титаніка». Це фільм про експедицію Інституту океанології на НДС «Академік Мстислав Келдиш», про людей, які роблять незвичайну, пов'язану з великим ризиком роботу, про взаємини людей, що живуть на різних континентах, але які працюють в експедиції як одна сім'я». Информация Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Глибоководний підводний апарат «Мир», підводний, апарат Мир, титанік, рятувальники
Добавлено: 24-03-2021, 12:37
114

Похожие публикации


Наверх