За вчителями стежитиме «поліція моралі»


Етичний кодекс українського вчителя експерти називають рецидивом радянських підходів до педагогікиНаціональна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі розробила проект документа, головною метою якого повинно стати визначення основних принципів професійної етики українських вчителів.

Прийняти його планується після обговорення в рамках ІІІ Всеукраїнського з'їзду вчителів, який пройде 28 жовтня.У самому проекті кодексу зазначено, що «дотримання норм моралі і професійної етики набуває в діяльності вчителя особливе значення, оскільки педагогічна діяльність має пряме відношення до майбутнього життя людини в суспільстві, його фізичного, психічного та духовного здоров'я». Документ має врегулювати відносини між вчителями та учнями, а також між самими педагогами. Зокрема, кодекс визначає етичні принципи участі вчителя в суспільному житті, підтримки професійної компетентності та оплати праці.

Контролювати ж його виконання повинні спеціальні комісії, що складаються з 2 представників адміністрації навчального закладу та 5 представників трудового колективу, делегованих на загальних зборах. Судячи з усього, комісії ці стануть своєрідною «поліцій моралі». У разі порушень до педагогів запропоновано застосовувати дисциплінарні, адміністративні та інші юридичні санкції.Але на перевірку основна частина тексту виявилася склепінням загальноприйнятих моральних норм, перелицьованих стосовно педагогам. Адже, приміром, пункт «в своїй діяльності вчитель дотримується принципів загальнолюдської та професійної моралі, він чесний і беззастережно відданий своїх обов'язків» підходить представникам абсолютно всіх професій.

Згідно з проектом кодексу, вчитель повинен відповідати за фізичну, емоційну і духовну захист своїх учнів, приділяти вихованцям стільки часу, щоб вони на належному рівні зрозуміли і засвоїли навчальний матеріал. Педагогу недозволено піднімати голос, лаятися, виявляти авторитаризм і категоричність, вживати алкоголь та палити. Адже він «відкриває учневі радість спілкування: радість спільного пізнання, спільної праці, гри, відпочинку». Кодекс рясніє тезами, немов списаними з радянських підручників, а згадка про те, що вчитель «розвиває віру в своїх вихователів, віру в своїх товаришів і віру в людей» і зовсім скидається на цитату з морального кодексу будівника комунізму.Недарма директор Центру освітнього моніторингу Павло Полянської в інтерв'ю «Коментарям» зазначив: «Цей документ, на мій погляд, є нічим іншим, як рецидивом радянських підходів до суспільного життя, в тому числі і до педагогіки. Питання навчально-виховних взаємин законодавчо врегульовані, у тому числі, в законах чітко прописані вимоги до моральних якостей педагога ». Такі документи, на думку Полянського, не мають рецептури вирішення проблем. Вони лише констатують їх і містять благі заклики.

Що ж стосується можливих наслідків порушення кодексу, то директор Центру освітнього моніторингу впевнений: покарати неугодного вчителі не вийде. «Трудові відносини між найманим працівником і роботодавцем регулюється Кодексом законів про працю. Етичний кодекс - це черговий, абсолютно нікому не потрібний документ. І порушення його не може спричинити за собою жодних юридичних наслідків ».Адвокат Клим Братковський в інтерв'ю «Коментарям» зазначив, що в законодавстві, регулюючому діяльність освітньої галузі, немає жодної згадки про кодекс. А значить, з точки зору юриспруденції його просто не існує. «Кодекс, скоріше, носить морально-виховний характер. Але в цьому теж є користь, адже його нормами можна буде користуватися при з'ясуванні спірних питань між педагогами і учнями », - впевнений адвокат.Однак Братковський допускає, що документ все ж може стати «караючим мечем»: в Кодексі законів про працю України зазначено, серед іншого, що додатковою умовою для розірвання трудового договору може стати «вчинення працівником, що виконують виховні функції, аморального вчинку, несумісного з продовженням даної роботи».

А розтлумачити, що таке «аморальний вчинок», допоможе саме етичний кодекс вчителя. Втім, експерти, опитані «Коментарям», впевнені: жодних серйозних змін після прийняття кодексу не відбудеться. Адже в Україну давно вже діють етичні кодекси вченого, фармацевта, лікаря, держслужбовця, журналіста, рекламіста і навіть ріелтора. Тільки ось ефективність їх вельми сумнівна». «Я ніколи не бачив в очі етичний кодекс рекламіста, - говорить креативний директор рекламного агентства Tabasco Олександр Смирнов. - Етичних і моральних кодексів дотримуються незалежно від того, видані вони в книжці або підписані який-небудь національною комісією.

«Етика вона або є, або її немає». І юристи, і рекламісти, і експерти в галузі освіти не виключають, що документ прийнятий виключно заради імітації бурхливої діяльності Нацкомісії. «Тим, хто його створював, потрібно було оголосити, що вони створили дуже важливий, давно очікуваний суспільством документ, без якого не могли жити ні учні, ні батьки, ні вчителі», - говорить Полянський. «Я думаю, що це чергове святенництво, яке виходить з міністерських стін, щоб хоч якось підтвердити своє існування», - вторить йому Смирнов. Між тим, директор Центру освітнього моніторингу зазначає: «Замість того, щоб" ощасливлювати "вчителів такого роду" кодексами, краще б розробили Кодекс про гідну зарплату та соціальний захист педагога. Тоді і в педуніверситети підуть високоморальні люди, і в школи». Однак державі легше прийняти етичний кодекс, ніж стримати обіцянку по виплаті всім педагогам надбавки в розмірі 20% посадового окладу. Адже сумлінну і високоморальний педагог з пристойною зарплатою навряд чи потребуватиме якомусь етичному кодексі, спущеному зверху. Информация Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі, Етичний кодекс, поліція моралі, вчитель, українські вчителі
Добавлено: 24-03-2021, 12:04
21

Похожие публикации


Наверх