Історичні пам'ятки Богодухова » Портал міста БогодухівПерші десятиліття XX століття У кожної історичної пам'ятки, як і в окремої людини, своя неповторна доля. Коли сто років тому богодухівці взялися за будівництво чоловічої гімназії, ніхто і гадки не мав, що доля омріяного дітища буде не вельми щасли­вою. Прикро це визнавати, адже зводилася вона, як на­вчальний заклад, за останнім словом техніки.

А от проіснувала за безпосереднім призначенням неповних чо­тири роки.Впродовж тривалого часу чоловіча гімназія була однією з найвищих споруд центру міста і, безперечно, його гордістю і окрасою. Про це свідчать світлини початку минулого століття.Авсе починалося так. 1 жовтня 1915 року в Богодухові відбулася знакова подія - освячення нового приміщення чолові­чої гімназії. Серед ве­личезного натовпу гостей було немало знатних персон: добродійників, представників земства, міської Думи, освітян, губернських начальників. У повному складі, як свідчать архіви жіночої гімназії, присутні були викладачі, вихователі, гімназистки.

Урочисті святкові заходи показали, настільки міська громада пишалася новим навчальним закладом.До цього чоловіча гімназія, офіційно відкрита 1 липня 1911 року, розміщалася в різних приміщеннях центральної частини міста (зокрема, у приватних помешканнях священика Станіславського та земського землевпорядника Савича). Однак, бажаючих у Богодухові та навколишніх селах здобути гімназійну освіту було настільки багато, що виникла нагальна потре­ба в будівництві нового сучасного приміщення. Будували земством, містом, усією громадою. Немало богодухівців і мешканців повіту зробили доброчинні внески на будівництво. Серед найбільших добродійників - граф Клейнміхель, нащадки цукрозаводчика Кеніга, брати Кованьки, земський діяч Савич.

Про останнього варто сказати декілька слів окремо. До цього часу в Богодухові прізвище «Савич» асоціювалося лише з будинком у центрі міста, котрий ще зберігся до наших днів і оспіваний у одному з творів Миколи Хвильового, та ще відома участь Савича, як земського начальника, у відкритті першої громадської бібліотеки. А між тим полковник Павло Сергійович Савич походив із старовинного дворянського роду, який в основному проживав на Лебединщині та Сумщині. Один із роду Савичів був професором Московського університету.

Сьогодні важко назвати в Богодухові більш передову та інтелігентну особу кінця ХІХ - початку ХХ ст., яка б із подібним запалом опікувалася наукою, освітою, культурою. Доля Павла Сергійовича у післяреволюційний час невідома, а от син його - Микола - загинув у січні 1917 року в місті Калузі.Приміщення нової гімназії було справжнім храмом освіти: 8 просторих світлих класів, окремі кабінети, бібліотека, актовий та гімнастич­ний зали, клас для малювання та заняття музикою, їдальня, побутові кімнати, всі зручності для роботи і відпочинку викладачів та вихова­телів. Новинкою стало об­лаштування центрального водяного опалення, водогін, електричне освітлення, теплі вбиральні тощо.У стінах нової гімназії мали змогу навчатися більше трьох сотень гімна­зистів, додатково проводився набір дітей фронтовиків першої світової війни та біженців.

Тут викладали талановиті педагоги, котрі мали вищу освіту, - Горбунков, Корецький, художник Казначеєв (перший вчитель май­бутнього художника, випускника Богодухівської гімназії Михайла Дерегуса), музикант, який віртуозно володів грою на багатьох музичних інструментах, Гапон (перший наставник майбутнього композитора Валентина Борисова) та багато інших, розповідь про яких могла б стати темою окремої статті.У цих стінах вирували при­страсті як особисті (одна із гімназисток наклала на себе руки через нерозділене кохання до учня чоловічої гімназії), так і політичні (агітатори всіх мастей у буремні роки революції проводили тут свої зібрання).

Та, головне, тут звучала музика, тут збирався цвіт богодухівської інтелігенції, тут влаштовувались художні виставки, концерти та вистави. Часто кошти від багатолюдних заходів, котрі організовували учні та викладачі обох гімназій, йшли на збір посилок для фронтовиків та на допомогу учням із малоза­безпечених сімей.

Першим знаком біди стала пожежа в чоловічій гімназії холодної зими 1918 року. На верхньому поверсі була квартира директора гімназії Горбункова. Через брак дров гімназія тоді не опалювалась. В квартирі встановили «буржуйку». Через необережне поводження з пічкою одна з дочок Горбункова спричинила пожежу, вставивши трубу від «буржуйки» у вентиляційний отвір. Гімназія тривалий час горіла, адже пожежники не могли знайти причину загоряння. Після цього більшовицька влада звинуватила «буржуйського директора» у перешкоджанні навчання пролетарських дітей (у гімназійному храмі освіти мали відкрити трудову школу), однак за відбудову зруйнованого пожежею приміщення нова влада не поспішала братися.

І лише кілька років потому, в період бурхливого розвитку середніх навчальних закладів у Богодухові, в приміщенні колишньої чоловічої гімназії відкрили зооветеринарний технікум (у 30-х роках його закрили). Під час Великої Вітчизняної війни тут розміщався військовий шпиталь. Можливо, через це окраса центру міста влітку 1943 року піддавалася нещадному бомбуванню гітлерівською авіацією. І знову обгоріла руїна простояла всіма покинута, без ремонту аж до середини 50-х років минулого століття. Пізніше після реставрації і відбудови впродовж кількох десятиліть тут містилася районна лікарня. Після відкриття нового приміщення лікарні улюблене дітище містян початку ХХ століття знову перетворилось на пустку і напівруїну....

В історичних пам'яток, як і в людей, своя доля, своя історія. Колишній чоловічій гімназії виповнюється 95 років. Чи витримають старі стіни свідки багатьох історичних подій - чергові випробування, покаже час. Хоча так хочеться вірити, що час буде на боці богодухівців... Наталія МОГИЛЕВСЬКА А ось такою була жіноча гімназія (тепер - музична школа ім. В.Т. Борисова) Информация Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
історія, пам'ятник, історична пам'ятка, Богодухів, Богодухівщина
Добавлено: 24-03-2021, 12:39
150

Похожие публикации


Наверх