Перші каральні установиПершою пенітенціарною установою на Харківщині був робочий будинок, створений у Харкові 1781 року. Новостворений заклад обмежував особисту волю злочинця. У Москві подібна установа була створена всього шістьома роками раніше – 1775 року.

Мотивація створення робочих будинків була простою і зрозумілою: «Как между тем оказывается в здешнем городе множество молодых лет ленивцев, приобыкших лучше праздно шататься, прося безстыдно милостыни, нежели получая пропитание работою, то таковых, дабы прекратить их средства к развратной праздности, учредить работные домы…, в которых и содержать ленивцев употребляя оных для пиления дикого камня, казенные и партикулярные работы за надлежащую плату».

І тут слід відрізняти робочий дім від робітничого дому, який мав соціальний аспект. А от робочий будинок був справді каральною установою і основний принцип виправлення осіб, які там утримувалися, полягав у праці – єдино можливий та суспільно-корисний шлях виправлення та взагалі можливий спосіб чесного життя.

Характерна деталь: навколо Харківського робочого дому була збудована дерев’яна огорожа. Через неї каральний заклад в народі називали острогом. В його стінах перебували особи, покарані за дрібні злочини, крадіжки тощо. Робочі будинки існували і в повітових містах Слобідської України. Про наявність робочого дому в Богодухові свідчать архівні документи. Один з них розповідає про те, що 1807 року городничий повідомляв до губернського управління про оплату праці ув’язнених: «…колодники содержатся, полагая в сутки по 12 коп., причем полагая 4 коп. на хлеб, а 8 коп. в уплату за работу». У святкові дні колодникам нараховувалося по 9 коп.

Слід додати, що вільнонаймані працівники на подібних роботах отримували від 15 до 25 коп. на добу, ще й харчуванням забезпечувалися. У цих установах існувала норма про заборону паління та вживання алкоголю. Дехто з богодухівських поміщиків полюбляв відправляти до робочих будинків своїх кріпосних селян, наполягаючи на цьому під час судових засідань. Так, на прохання поміщика, титулярного радника Максима Павлова селянин Іван Гундер 1796 року був запроторений до робочого дому терміном на півроку «за разные непостоянства, причиненные господину его…» Не минуло й півроку, як Павлов знову відправив до робочого дому своїх селян Корнія Литвина та Івана Какася «за учиненные ими против поміщика их разные непостоянства». Цього разу поміщик навіть виділив ні їх утримання по 5 копійок на добу. Воістину «милосердю» поміщиків не було меж! (ДАХО. Ф.282, оп.2, од. збер. 455 і 459).
Харківщина, Богодухів, Богодухівщина, злочин, кара, суд
Добавлено: 24-03-2021, 12:37
74

Похожие публикации


Наверх