Готувалися довго, та швидко затримали...Одним із найпоширеніших злочинів за кріпосного права на Богодухівщині була втеча кріпосних селян від поміщиків. І справа часто полягала не стільки у тяжкому і пригніченому становищі залежних від поміщика людей, а у бажанні українців жити вільно, подорожувати, побувати в інших місцях, щоб подивитися як люди живуть і самим спробувати.

Інколи втікачами керувала така собі романтична складова: поблукати, погуляти, знайти свою долю на чужині. Траплялися випадки, коли після нетривалих подорожей кріпосні селяни самі поверталися до господаря з каяттям і проханням не карати їх за втечу. А от карати чи милувати - вирішував поміщик. Та найчастіше слуги закону ловили втікачів, повертали додому або взагалі запобігали їхнім намірам залишити домівку.

У червні 1793 року староста села Лозова, яке належало титулярному раднику Максиму Павлову, Іван Гундер з відома поміщика подав до Богодухівського суду прохання розглянути питання про намір утекти від поміщика двох селян Лозової Онисима Буравльова і Кіндрата Чумакова. Під час затримання у Буравльова був вилучений відпускний документ від 20 листопада 1759 року, виданий бригадиршею Касандрою Хрущовою на ім’я дворового Олексія Соколова. Під час слідства виявилося таке: сорокарічний Онисим Буравльов і Кіндрат Чумаков (25 років) заздалегідь домовилися вирушити в мандри зі своїми родинами. Того літа поміщик відправив Чумакова у свій маєток у селі Абазівці Катеринославського намісництва для догляду за табуном коней.

Буравльов порадив своєму молодому товаришеві у випадку, якщо хазяїн залишатиме Чумакова в Абазівці, втекти до Лозової, а звідси вони разом з дружинами втечуть подалі на волю. А ще він запевнив Чумакова, що має надійний документ, за яким вони житимуть де захочуть. Молодий чоловік радісно погодився і за першої-ліпшої нагоди втік до Лозової, де переховувався у Буравльова. Настав довгоочікуваний день втечі. Буравльов дав Чумакову хліба і відправив за село, щоб той чекав, коли до нього приєднається решта втікачів. Чекати довелося довго. А коли у молодого чоловіка урвався терпець, він прокрався додому і дізнався, що дружину під вартою відвели до поміщицького маєтку. Він пішов визволяти дружину, де і був затриманий.

Кіндрат Чумаков у всьому зізнався, а незабаром до маєтку доправили Буравльова з відпускним документом. Той пояснив, що документ дістався йому від покійного брата, а той у свою чергу знайшов папірець у скрині, яку свого часу купив у Соколова. Богодухівський повітовий суд на прохання поміщика Павлова за намір втекти від господаря відправив обох невдах на три місяці до харківської в’язниці (ДАХО, Ф.282, оп.2, од.збер.369). Наталія Могилевська
злочин, кріпосне право, Богодухівщина, суд, кріпаки
Добавлено: 24-03-2021, 12:37
9

Похожие публикации


Наверх