Чи можна обмежувати в правах не вакцинованих українців

З наближенням осені все цікавіше стає, чи запровадять таки в Україні новий локдаун - чутки про це подекуди лунають, медики спростовують тези про те, що це питання вже вирішене, але не заперечують, що до локдауну країна таки може повернутися, в разі погіршення ситуації.

При цьому локдаун осені-2021 відрізнятиметься від інших тим, що значна кількість українців вже щепилися від коронавірусу. Тому логічно, що постає питання - карантинні обмеження будуть для всіх, чи тільки для тих, хто не встиг, чи не захотів зробити собі антиковідне щеплення? Може, вакцинованих пускатимуть в громадський транспорт, кафе, ТРЦ і спортзал, після пред'явлення відповідного сертифікату в той час, як іншим - зась? Є ж такі обмеження для невакцинованих в країнах ЄС.

Це, звісно, викличе нову величезну хвилю обурення серед українських противників вакцинації, із заявами про порушення прав, ділення людей на якісь групи і категорії тощо. 

people-in-maskРаніше голова комітету Ради з питань охорони здоров’я Михайло Радуцький припускав, що в Україні доведеться вводити обмеження для тих, які відмовляється від COVID-вакцинації. Але, уточнює чиновник, вони стосуватимуться скоріше певних видів робіт.  "МОЗ вже анонсував, що у випадку погіршення епідеміологічної ситуації працювати будуть школи, де вакциновано не менше 80%  вчителів (на даний час щеплена лише половина педагогів від загальної кількості). На мою думку, аналогічні обмеження логічно запровадити для транспортників, підприємств громадського харчування та комерційних або комунальних структур, співробітники яких безпосередньо контактують з населенням. Хворий водій маршрутки інфікує аж ніяк не менше людей, ніж вчитель", - пояснив він.

При цьому, наголошує Радуцький, поки про обов'язкову вакцинацію не йдеться. Але права і можливості у вакцинованих і не вакцинованих, судячи з його заяв, можуть стати різними і не тільки в роботі. "Ніхто не має права змушувати людину вакцинуватись. Але цілком справедливо вимагати, щоб роботу, яка передбачає контакт з великою кількістю людей, виконували вакциновані співробітники. Тепер кожен вирішує сам – дозвілля і повноцінна робота або вимушені обмеження на час чергової хвилі коронавірусу", - підсумував нардеп. 

Водночас, місцева влада в Україні вже вводить обмеження і бонуси для тих, хто хоче і не хоче вакцинуватися. Так, у міськраді Дніпра запроваджена обов'язкова вакцинація від коронавірусу для тамтешніх працівників. Хто до 15 жовтня не щепиться, муситимуть щотижня приносити свіжий ПЛР. Також у Дніпрі готуються видавати вакцинованим містянам безкоштовні проїзні на місяць та квитки на кіносеанси.

Про можливість часткового послаблення обмежень для вакцинованого населення заговорили і в МОЗ, щоправда, поки що без конкретики. Водночас у Міністерстві охорони здоров'я озвучили правила, які залишаться чинними для вакцинованих і невакцинованих українців, скоріш за все.

Нагадаємо, що з середини вересня цього року має набути чинності сертифікат про вакцинацію в Україні, який, за словами головного санлікаря Ігоря Кузіна, потенційно може бути використаний для доступу, наприклад, на публічні заходи або для відвідування ресторанів або кінотеатрів у випадку, якщо така людина буде провакцинована або протестована. 

І це не якесь свавілля, а застосування міжнародного досвіду. Наприклад, в Німеччині, Франції, Італії створили так звані пропуски до розваг за сертифікатом щеплення. Тобто не щеплені не зможуть відвідувати чимало місць, або їм для цього доведеться надавати негативний ПЛР-тест.

Раніше у МОЗ пояснювали, що міжнародне свідоцтво про вакцинацію від коронавірусу можна отримати у сімейного лікаря. Воно не обов'язково має бути на жовтому папері, як вважають у деяких медзакладах. "Не на жовтому бланку, як шукають. А роздруківка з печаткою лікаря і закладу. Все. Це міжнародний сертифікат, який визнається, оскільки він передбачений міжнародними медико-санітарними правилами", – сказав глава МОЗ Віктор Ляшко.

Тут варто зазначити, що нещодавно впроваджений Європейський цифровий сертифікат Covid (EUDCC), який для полегшення подорожей де-не-де почали використовувати і як перепустку до розваг, для українців поки що недоступний.  Також, збираючись у подорож, навіть якщо ви пройшли увесь цикл вакцинації і отримали сертифікат, необхідно уточнити, чи визнає країна, до якої ви зібралися, вакцину, якою ви щепилися.

Добавлено: 13-08-2021, 15:29
266

Похожие публикации


Наверх