Поради стоматолога: Як правильно доглядати за ротовою порожниною та відбілювати зубиЗасоби догляду за зубами існують різні, однак не кожен уміє їх правильно підібрати.

Важко знайти людину, яка би не хотіла мати здорові та білі зуби. Але на шляху до красивої посмішки постає чимало перепон: то невміння правильно доглядати за порожниною рота, то шкідливі звички на кшталт куріння, то банальний страх перед стоматологічним кріслом. Про те, як правильно дбати про здоров'я зубів, у інтерв’ю Depo.Харків розповіла лікарка-стоматолог, терапевтка Євгенія Нещадіна.

Як правильно доглядати за порожниною рота, починаючи від чищення зубів та закінчуючи підбором засобів гігієни?

– Почнемо з того, що таке здорова та красива посмішка. Це насамперед ставлення самої людини до власного здоров'я та краси, а вже потім – робота лікаря-стоматолога. Як же все-таки правильно доглядати за порожниною рота? Ні для кого не секрет, що зуби потрібно чистити двічі на день – вранці та ввечері перед сном. Але, на жаль, багато хто з нас або нехтує цим простим правилом, або ж не до кінця йому слідує. Хоча всім відомо, що правильна звичка дає хороший результат. Мої пацієнти питають, коли правильно чистити зуби – до їжі чи після? Я завжди відповідаю, що це можна робити і до, і після сніданку. Якщо пацієнт, наприклад, чистить зуби до їжі, то краще це зробити за 15 хвилин. Щоб не зіпсувати смак пастою. Після сніданку ротову порожнину слід прополоскати водою чи спеціальними ополіскувачем. Що стосується чистки зубів після їжі, то тут все набагато простіше. Ви поїли, почистили зуби – і вам не потрібні додаткові полоскання. Ви вже будете впевнені в чистоті зубів.

Не важливо, коли ви чистите зуби. Важливо, як ви це робите. Засобів для догляду доволі таки багато. Але однієї пасти та щітки недостатньо. Наприклад, є ще зубна нитка. На уроках гігієни я завжди питаю своїх пацієнтів – чи користуються вони зубною ниткою? Сім із десяти відповідають "ні". Або "так, але дуже рідко". Чи "пробував, але не вийшло". Але деякі пацієнти кажуть, що можуть поколупати зуби зубочисткою, шпажкою чи фантиком від улюбленої цукерки. Це неправильно. Запам’ятовуємо: шпажки, зубочистки – тільки для канапе та бутербродів. А для чищення є великий вибір зубних ниток. Є нитки з круглими та пласкими січеннями, є ароматизовані, є з фтор-покриттям. Обрати потрібну допоможе лікар-стоматолог. Користуватися ниткою потрібно один раз перед сном, поєднуючи це з подальшим чищенням зубів. Рух нитки робиться тільки по осі зуба. Тобто, вгору-вниз. Без жодних зусиль.

Зубна щітка повинна мати штучні волокна, її голівка має відповідати довжині приблизно 2-2,5 зубів. Жорсткість щітки також допомагає обрати стоматолог. Вони бувають м’якими, середньої жорсткості, супер-жорсткими. Але якщо пацієнт не може звернутися до стоматолога найближчим часом, то ми рекомендуємо обрати щітку середньої жорстокості.


Що стосується електрощіток: якщо ви не вмієте користуватися звичайною щіткою – а як показує практика, дуже мало людей вміють правильно чистити зуби – то вона може тільки нашкодити. Зуби потрібно чистити як мінімум 2-3 хвилини. Є правило, ми його називаємо "від червоного до білого". Що це значить? Рухи мають відбуватися від ясен до верхньої частини зуба. Тоді бактерії, залишки їжі, наліт не будуть накопичитися в ясенних кишенях. Це також допоможе запобігти запальним процесам.
Ще не потрібно забувати про ополіскувачі. Тут також існує великий вибір: є профілактичні, є з добавками. Знову ж таки, якщо ви не можете найближчим часом звернутися до стоматолога, можна обрати профілактичні ополіскувачі. Те ж саме стосується зубних паст. Там у кожної пасти є свої функції, є різні компоненти та добавки. Є профілактичні пасти, відбілювальні, пасти для профілактики хвороб ясен. Тут ми також зупиняємо свій вибір на профілактичних, більш делікатних. А от конкретну пасту під конкретний випадок допоможе обрати лікар. Так само жувальна гумка відноситься до засобів захисту зубів. Треба обирати гумки без цукру і жувати не більше ніж сім хвилин.

Як наше харчування та спосіб життя впливає на стан зубів? Наприклад, паління, кава, солодощі?

– Якщо брати таку шкідливу звичку, як паління, то воно ще ні для кого не було корисним. Тут пацієнту потрібно зробити вибір: або все-таки зав’язати з цією звичкою, або, якщо дуже важко, хоча б постаратися знизити кількість викурених сигарет до мінімуму. Компоненти, які присутні в сигаретному димі, погіршують колір зубів та утворюють на них наліт. Його ще називають нальотом курця. Також тютюновий дим призводить до звуження судин і, як правило, порушує кровообіг порожнини рота. Що в подальшому викликає захворювання ясен.
Що стосується солодощів: якщо пацієнт з’їсть одну цукерочку – то нічого страшного не відбудеться. Крім того, що він отримає якісь зайві калорії. Але якщо постійно їсти льодяники чи іриски, то все це може призвести до більш серйозних наслідків. Адже солодке змінює Ph нашої слини, вона стає кислішою. Це чудове середовище для розвитку бактерій. Кава може певним чином вплинути на відтінок зубів. Але це у тих випадках, коли в пацієнта є якісь художні реставрації. Наприклад, стоять вінери. Тоді це може погіршити ситуацію. Але якщо робити все розумно і після випитої чашки кави, наприклад, пожувати гумку чи прополоскати рот водою – нічого такого страшного не буде. Харчування має бути збалансованими, багатим на вітаміни. Пацієнтам ми також рекомендуємо передивитися свої харчові звички. Тому що чимало харчових компонентів, які входять у склад тих же соусів чи борошняних виробів, можуть негативно вплинути на стан зубів.

Чи є якісь компоненти, які варто уникати в засобах гігієни?

– Із власного досвіду скажу: всі бояться такого компоненту, як лаурілсульфат натрію. Це така мильна речовина, яка входить у склад всіх паст, всіх миючих засобів та шампунів. Всього, що може пінитися. Зубні пасти будь-яких виробників, якими б дорогими вони не були, сертифіковані, не сертифіковані, у них завжди входить маленький компонент саме цієї речовини. Тому якщо його не їсти, а застосовувати за призначенням – нічого страшного не станеться. Єдиний момент: є пасти, які містять фтор. І є такі захворювання, як некаріозні ураження рота. До них відноситься флюороз, клиновидні дефекти, ерозія. Це ті моменти, які потрібно обговорити зі своїм лікарем. Якщо у пацієнта флюороз – а це надлишок фтору в організмі – тоді йому в жодному випадку не можна купувати пасту зі фтором.


Які найпоширеніші проблеми з зубами ви зустрічаєте?

– Пацієнти звертаються з багатьма скаргами. Якщо пацієнт просто прийшов проконсультуватися, подивитися, що відбувається з порожниною рота, то це, як правило, зміна кольору зуба, наприклад, через зубний камінь, неприємний запах з порожнини рота, карієс та його ускладнення, проблеми з яснами. Або це ортопедична проблема як, наприклад, відсутність зуба. Чи хірургічна, коли, навпаки, потрібно позбавитися причинного зуба.

Чому зуби мудрості часом завдають так багато проблем? Коли їх потрібно видаляти?

– Зуби мудрості є у більшості людей. Їхня відсутність від народження – це велика рідкість. Ми називаємо таких людей щасливчиками. Але "вісімки" прорізаються не у всіх. Це залежить від наявності місця в щелепі. Є зуби мудрості, які не несуть жодної шкоди. Вони прорізались і їм вистачило місця. Ці зуби нормально функціонують, за ними доглядають так само, які і за звичайними. Їх не видаляють та, за необхідності, лікують, у тому числі пульпіти та періодонтити залежно від складності кореневої системи.

А є зуби мудрості, які розташовані аномально. Це дистоповані зуби, яким не вистачило місця з якоїсь із причин: або щелепа маленька, або всі інші зуби вже зайняли всі місця. І тому їм більше нікуди рости. Вони просто повертаються і починають давити на сусідні зуби. Тоді вже необхідно видаляти. Є ретеновані зуби, які не до кінця прорізались. Вони можуть розташовуватись під капюшоном слизової, можуть давити на сусідні зуби. Вони завдають пацієнтам дуже багато дискомфорту: можуть запалюватися, можуть боліти, до кінця не зачищатися. Під ними може виникати карієс. Ці зуби також потрібно видаляти. Також є пацієнти, які приходять з не до кінця порізаними зубами. Ніби зуба немає, ніби він знаходиться далеко, не заважає та ніде не тисне. Але ми робимо панорамний знімок – а там "вісімка" впирається в "сімку". І в "сімці" виникає каріозний процес, причому в такому місці, куди дістатися неможливо. Тоді гостро стоїть питання щодо видалення зуба. Також є пластичні показання, коли пацієнт обирає лікування брекет-системою чи пластинками. Тоді зуби мудрості видаляються для того, щоб ті зуби, які будуть задіяні в майбутньому, мали куди розвертатися. Щоб можна було повністю вирівняти прикус.

Чому в людей виникає страх перед стоматологами? У деяких він зберігається навіть в дорослому житті.
– Немало пацієнтів встигли застати радянську медицину, радянську стоматологію. І в багатьох із них особливо яскраві враження залишилися з тих часів, коли вони були дітьми. Вони пам’ятають, як їх тримали в чотири руки, а лікар намагався висвердлити карієс без анестезії. Так само у дорослих залишилися такі неприємні моменти, коли анестезія або не спрацьовувала (вибір був доволі маленьким), або її взагалі не кололи та казали "потерпи". Звісно, в пацієнта залишається страх, що стоматолог – це завжди пекельний біль, що його там будуть мучити. А він, бідненький, сидить із відкритим ротом, весь такий вразливий. Це найперша та найбільш розповсюджена причина. Я зараз кажу зі свого досвіду.


Друга причина, з якої люди бояться звертатися до спеціаліста – це негативний досвід попереднього лікування. Наприклад, пацієнт лікувався в доктора, який зробив щось, як йому здається, не дуже правильно. Або дійсно зробив щось дуже неправильне та нашкодив. Такі пацієнти потім бояться звертатися до спеціалістів. Також одна з причин – це страх перед засудженням з боку лікаря. Є пацієнти з доволі запущеними випадками. І вони вважають, що ми їх насваримо, скажемо "от чого ти не приходив до нас і довів себе до такого стану?". Ні, ми такого не зробимо. Досвідчений лікар, навпаки, заспокоїть пацієнта, розкаже, що нічого страшного в його проблемі немає, що з нею можна боротися.

Далі йде виховання. Чимало батьків перед тим, як привести свою дитину в кабінет стоматолога, починають її лякати тим, що може бути боляче. Вони кажуть: "Ти не переживай, потерпи, нічого страшного не буде. Всі терплять, я терпів і ти потерпиш". Це неправильно. Дитині не можна в жодному випадку таке говорити. Адже ці моменти проявляються, коли вони стають дорослими. Вони просто бояться прийти в кабінет. Я своїм пацієнтам рекомендую за можливості брати своїх діток. Хоча б для того, щоб просто познайомити їх з тим, як облаштований кабінет, які у нас є інструменти. Щоб вони зрозуміли, що не все так страшно. Також є істинний страх перед стоматологами. Це дентофобія, коли навіть одна думка про них провокує підвищення тиску та панічну атаку. І з цим, на жаль, один лікар впоратися ніяк не зможе. Необхідно звертатися до психолога, щоб пацієнт міг елементарно дійти до спеціаліста. Також страх закінчується тоді, коли людина знаходить свого лікаря. Якому можна довіряти, перед яким можна розслабитися.

Чи може гонитва за білосніжною посмішкою нашкодити людині? Чи завжди відбілювання зубів є безпечною процедурою?

– Тут все просто. Напевне, кожен із нас мріяв про білосніжну посмішку. І кожен хотів хоча б на тон-півтора змінити білизну своєї емалі. Але, на жаль, не всі пацієнти розуміють, наскільки їм необхідна ця процедура. Емаль губить колір з низки причин. Це може бути погана гігієна, вікові зміни, незбалансоване харчування, хвороби, а також такі шкідливі звички, як паління та алкоголь. Тут на поміч спішать стоматологи, які кричать, що відбілювання – це класно, що процедура абсолютно нешкідлива. Також не відстає й реклама, яка пропонує різноманітні відбілювальні пасти та лаки, смужки для відбілювання. На сьогодні між стоматологами не існує єдиної думки щодо шкоди чи користі відбілювання. Одні кажуть, що це шкідливо, і що в жодному випадку цього робити не можна. Інші стверджують, що це абсолютно нешкідлива процедура. Взагалі, відбілювання передбачає висвітлення емалі на певну кількість тонів. Наскільки це безпечно – залежить від способу відбілювання.


Є, наприклад, механічна чистка, коли стоматолог очищує поверхню емалі за допомогою циркулярної щітки та спеціальних відбілювальних паст. Це найбільш безпечна процедура. Але ефект від неї буде не дуже великим. Просто знімається наліт на поверхні зубів і вони стають світлішими буквально на пів тону, на тон. Також до механічних чисток відносять ультразвук та airflow. Ультразвук, зазвичай, застосовується разом із механічною чисткою, airflow може бути окремою процедурою. Тоді за допомогою великого потоку води викидаються дрібні частки соди, а зуби та ясеневі кишені очищаються. Але у такої процедури є мінус. Вона не підходить пацієнтам, які страждають на підвищену чутливість зубів. Ну, і далеко не всім приємний тривалий присмак соди в роті, який неможливо нічим перебити.

Є капи для відбілювання, які можна придбати в стоматолога. Також продаються капи вже в готових наборах. Спеціальний розчин заливається в капу, пацієнт надіває її на ніч. Потрібно провести декілька таких процедур. В принципі, непоганий ефект, хоча недовговічний. Є відбілювання-zoom. Зараз це найпопулярніша процедура, якою користується більшість стоматологів. На емаль наноситься спеціальний гель або лак, який активується за допомогою лампи. Це делікатна процедура. Але вона не підходить пацієнтам з підвищеною чутливістю зубів. Є фотовідбілювання та лазерне відбілювання. Принцип той самий, що й у zoom’у. Просто використовуються різні лампи. Під час фотовідбілювання гель закріплюється ультрафіолетом, а при лазерному – направляється великий пучок світла, який охоплює весь зуб. І він стає білішим на 2-3 тони. Така процедура не перегріває зуби.

Що стосується протипоказань до відбілювання, то їх доволі таки багато. Але не всі пацієнти та лікарі це враховують. Якщо у пацієнта підвищена чутливість – одразу ні. Тому що після процедури як мінімум 2-3 дні зуби будуть реагувати на холодне-гаряче. Що доставлятиме масу дискомфорту. Також алергічні реакції, карієс та його ускладнення, захворювання ясен, некаріозні ураження зубів. Тут відбілювання в жодному випадку застосовувати не можна. Ну і, звісно, вагітність. Тому, чи підходить вам ця процедура – це може сказати тільки лікар. Особисто я противниця відбілювання. З низки причин. Але якщо обирати між хімічним та механічним відбілюванням, то краще обирати механічне. Яким би не був ваш природний колір зубів – він найкращий. Також колір залежить від товщини емалі. Якщо в пацієнта емаль тонка – то відбілюй, не відбілюй – все одно зуби не збережуть білизну надовго.
Добавлено: 25-05-2021, 16:51
101

Похожие публикации


Наверх