Мобильная версия сайта Контакты
Богодухов - городской портал
                
Сьогодні -
 
Мы рады видеть Вас на портале Bogodukhov-City.com.ua

Пошук по сайту

 

Знайомимо з Податковим кодексом


   Майже 44 відсотки платників Богодухівської ОДПІ звітують в електронному вигляді
   Змінено порядок використання сум ПДВ, сплачених переробними підприємствами до спецфонду держбюджету
   Порядок здійснення податкового контролю, види перевірок, порядок їх проведення.
   Адміністрування податку на додану вартість з урахуванням Прикінцевих та Перехідних положень Податкового Кодексу України. Загальні положення, порядок реєстрації та анулювання платників ПДВ, визначення об’єкта оподаткування.
   Адміністрування податку на доходи фізичних осіб з урахуванням прикінцевих та перехідних положень Податкового Кодексу України.
   Реєстрація та облік платників податків
   Адміністрування податку на додану вартість з урахуванням прикінцевих та перехідних положень Податкового Кодексу України.
   Адміністрування екологічного податку
   Адміністрування збору за першу реєстрацію транспортного засобу з урахуванням прикінцевих та перехідних положень Податкового Кодексу України.
   Загальні положення, порядок визначення доходів і витрат, амортизація у Податковому кодексі України
 
Міністерство доходів і зборів України

Адміністрування податку на доходи фізичних осіб з урахуванням прикінцевих та перехідних положень Податкового Кодексу України.

Податковий кодекс України вніс істотні зміни в порядок утримання та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб.

 

Відповідно до ст. 162 Податкового кодексу платниками податку є фізична особа – резидент, яка отримує доходи як з джерел їх походження в Україні, так і іноземні доходи, фізична особа – нерезидент, яка отримує доходи в Україні, податковий агент.

 

Щодо ставок податку.

 

Податковим кодексом введено малопрогресивне оподаткування основних видів доходів громадян (стаття 167.1 ПК).

 

За загальним правилом фізичні особи - резиденти України сплачують податок із усіх доходів, отриманих в Україні або за кордоном (з деякими виключеннями), по ставці 15%, і у випадку перевищення 10 – кратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року – 17 % від суми такого перевищення (в 2011 р. – 9410 грн.).

 

У випадку одержання доходів від декількох роботодавців, якщо при цьому сукупний отриманий дохід за будь-який календарний місяць перевищує 10 мінімальних заробітних плат, платник податків зобов'язаний подати річну податкову декларацію та сплатити 17 % податку із суми перевищення.

 

Слід звернути увагу, що згідно п. 164.5 ст. 164 Кодексу під час нарахування доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподатковування є вартість такого доходу, помножена на коефіцієнт 1,17 або 1,20, який визначається залежно від ставки податку 15 або 17 відсотків (ДО=100 : (1000сп), де Сп - ставка податку).

 

За нормами Закону №889 дохід, отриманий на території України фізичними особами – нерезидентами, обкладався за ставкою 30 відсотків. З початку 2011 року дохід нерезидента у формі заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно – правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри та інші доходи обкладаються, як і доходи резидентів.

 

Кодексом не передбачено підтвердження іноземцями статусу резидента (тобто їм не потрібно звертатися до податкових органів за підтвердженням цього статусу). Однак при одержанні спадщини, подарунків, доходів від продажу нерухомого та рухомого майна іноземець повинен підтвердити свій резидентський статус нотаріусу.

 

Відбулися зміни в порядку надання податкової соціальної пільги.

 

По Податковому кодексу вона розраховується виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня звітного року (в 2011 році – 941,0 грн.).

 

В 2011 році «звичайна» пільга надається в розмірі 50 відсотків від цього показника, тобто 470,50 грн.

Податкова соціальна пільга надається за умови, якщо розмір нарахованого доходу платнику протягом звітного податкового місяця виключно у вигляді заробітної плати, не перевищує 1320 грн.

 

(сума прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помножена на 1,4 і округлена до найближчих 10 гривень: 2011 р. - 941грн * 1,4 = 1320 грн. )

 

Крім того, встановлені «підвищені» податкові соціальні пільги для певних категорій платників: у розмірі 150 (705,75 грн.) і 200 відсотків (941,00 грн.).

 

Податкова соціальна пільга застосовується тільки до доходу у вигляді заробітної плати та надається тільки по одному місцю його нарахування.

 

Податкова соціальна пільга не застосовується до доходів, отриманих від підприємницької діяльності, до доходів, отриманих від здійснення незалежної професійної діяльності (нотаріусів, адвокатів).

 

Пунктом 169.2 ст.169 встановлено, що платник податку подає роботодавцю заяву про самостійне обрання місця застосування податкової соціальної пільги. При цьому, якщо платник має право на застосування пільги більшої, ніж «звичайна», він вказує про це у заяві, до якої додає відповідні документи, що підтверджують право на застосування такої пільги.

 

Починає застосовуватися пільга від дня одержання роботодавцем заяви та відповідних документів. Перелік документів зазначений у Постанові КМУ №1277.

 

Кодексом прийняті нововведення в частині застосування податкової соціальної пільги.

 

Не передбачена пільга для фізичних осіб, які мають 3 – х і більше дітей. Але, як альтернатива, введено пільгу для громадян, які виховують двох і більше дітей віком до 18 років в розрахунку на кожну дитину в розмірі 100 відсотків від «звичайної» пільги.
При цьому одному з батьків граничний розмір доходу, що дає право на пільгу, є кратним кількості дітей.

 

Змінено порядок надання пільги батькам, які мають дитину – інваліда. Якщо в родині двоє та більше дітей, у тому числі і діти – інваліди, то на кожну дитину – інваліда надається «підвищена пільга» (150 відсотків) і на кожну дитину не інваліда – «звичайна пільга» (100 відсотків). (лист ДПА України від 25.02.2011 г. №4062/6/17-0215)

 

Впроваджена абсолютно нова норма «підвищеної пільги» - 150 відсотків для учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни. Це стосується воїнів – інтернаціоналістів (Афганців). Крім того, така категорія громадян має право на «максимальну пільгу» - 200 відсотків, якщо вони мають 1 або 2 групи інвалідності.

 

Починаючи з 2011 року, деякі доходи звільнені від оподатковування. Кодексом значно розширений цей перелік.

 

Так, не обкладається податком вартість вакцинації працівника, спрямована на профілактику захворювань у період погрози епідемій.

Витрати юридичних осіб на підвищення кваліфікації або перепідготовку працівників також не оподатковуються податками.

Не обкладається податком вартість майнових внесків громадянами в статутні фонди підприємств.

Звільняються від оподатковування відсотки, які нараховуються на кошти поточних банківських рахунків громадян, відкритих платниками податків для зарахування заробітної плати, пенсій, стипендій.

Дохід у вигляді відсотків по банківському депозиту (незалежно від суми такого депозиту) буде оподатковуватися з 1 січня 2015.

 

Розширені права профспілкових організацій. Не будуть підлягати оподатковуванню суми виплат або відшкодувань, які здійснюються профспілками своїм членам і не перевищують 1320 грн. сукупно за рік. При цьому їм надано повне право на встановлення цих сум загальними зборами членів профспілок.

 

Щодо оподатковування сум виплат по вагітності та пологах.

 

Комітет з питань податкової та митної служби Верховної Ради України листом від 23.02.2011г. №04-27/108 роз'яснив, що доходи фізичних осіб, отримані як допомога по вагітності та пологах відповідно до норм Закону №2240 згідно з нормами Кодексу, не включаються в розрахунок загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку при визначенні об'єкта оподатковування. Цей лист ДПА України направила регіональним податковим органам для керівництва в роботі та доведення до відому платників.

 

Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна встановлено статтею 172 Податкового кодексу.

Не оподатковуються доходи від першого продажу в календарному році житлового будинку, квартири, кімнати, земельної ділянки, що не перевищує норми безкоштовної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податків понад три роки.

 

Доходи від другого та наступного продажу зазначеного нерухомого майна або продажу іншого нерухомого майна, обкладаються податком по ставці 5%. (Для нерезидентів - 15%).

 

Згідно пп.172.3. ст.172 ПК дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно закону.

 

Якщо стороною договору купівлі-продажу, міни об'єкта нерухомого майна є юридична особа чи фізична особа - підприємець, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи, отриманих платником податку від такого продажу (обміну).

 

Для цілей цієї статті під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об'єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування.

 

Продаж резидентами та нерезидентами успадкованого (отриманого в подарунок) об'єкта нерухомості підлягає оподаткуванню згідно з положеннями цієї статті.

 

Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об'єктів рухомого майна визначено ст.173 ПК.

 

Дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5 відсотків.

Дохід від продажу об'єкта рухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта.

Як виняток, під час продажу одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера не частіше одного разу протягом звітного податкового року, доходи продавця від зазначених операцій оподатковуються за ставкою 1 відсоток.

 

Дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року другого та наступних об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відсотків.

У разі якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна є юридична особа чи фізична особа - підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов'язана виконати всі визначені цим розділом функції податкового агента.

 

Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані повідомляти органи державної податкової служби за місцем розташування про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу, за формою, затвердженою ДПА України наказом від 23.12.10 №995.

 

Дохід від операцій з продажу (обміну) об'єктів рухомого майна, що здійснюються фізичними особами - нерезидентами, оподатковується за ставками 15% (17%).

 

Продаж резидентами та нерезидентами успадкованого (отриманого в подарунок) об'єкта рухомого майна підлягає оподаткуванню згідно ст. 173 ПК.

 

Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав визначено ст.174 ПК.

 

Об'єкти спадщини оподатковуються:
  ♦ за нульовою ставкою:
     а) вартість власності, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення;
     б) вартість об’єктів нерухомості, рухомого майна, готівки та коштів, що зберігаються  на рахунках  спадкодавця, відкритих у банківських і небанківських фінансових установах, що успадковуються особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, а також вартість об’єктів рухомого та нерухомого майна, що успадковуються дитиною-інвалідом;
     в) грошові заощадження, розміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери та грошові заощадження громадян України, розміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992 - 1994 років, погашення яких не відбулося, при успадковані будь-яким спадкоємцем;
  ♦ за ставкою 5 відсотків - вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення;
  ♦ за ставками 15%(17%) для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента.

 

Особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину.

 

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається спадкоємцями до складу загального річного доходу платника податку і зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини.

 

Щодо звітності по податку на доходи фізичних осіб.

 

Порядок і строки подачі податкового розрахунку за формою 1ДФ залишилися без зміни. Тобто цей розрахунок подається щокварталу в строки, встановлені для квартальної звітності. Його форма затверджена наказом ДПА України від 24.12.2010г. №1020.

 

Законом України від 07.04.11 №3221-VI відмінено надання щомісячної податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб та передбачено подання податкового розрахунку 1-ДФ податковими агентами лише у разі нарахування сум доходів платнику податку протягом звітного періоду.

 

Декларування громадянами доходів, отриманих за 2010 р.

 

З 1 січня почалася кампанія декларування доходів, отриманих громадянами в 2010 році.

 

Деклараційна компанія цього року проводиться відповідно до норм Закону № 889 " Про податок з доходів фізичних осіб" і не має значних відмінностей від минулорічної.

 

Істотним є те, що Податковим кодексом України продовжений термін декларування доходів громадянами до 1 травня. Тобто, в 2011 році за результатами 2010 звітного року податкову декларацію слід подавати до 1 травня.

 

Річна декларація про майновий стан і доходах відповідно до п. 18.1 Закону № 889 подається платником податків, який:
- зобов'язаний її подавати згідно з нормами зазначеного Закону або інших законів;
- має право її подати для одержання податкового кредиту та повернення податку на доходи фізичних осіб.

 

Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

 

Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь – якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої декларації.

 

Обов'язкове подання декларації

 

Громадянин зобов'язаний подати в 2011 році Декларацію, якщо протягом звітного 2010 року він одержав:
  - доходи (прибуток), які не підлягали оподатковуванню при їх нарахуванні або виплаті (пп. 8.1.3 Закону № 889);
  - іноземні доходи (пп. 9.9.1 Закону № 889);
  - доходи від особи, яка не мала статусу податкового агента (тобто доходи, отримані від нерезидента, фізичної особи, що не є СГД, (пп. 8.2.1 Закону № 889).

 

До таких доходів, зокрема, відносяться: вартість отриманих подарунків; доходи від здачі в оренду рухомого та нерухомого майна, інвестиційні доходи; іноземні доходи; доходи у вигляді успадкованого майна; доходи від виграшів в азартні ігри; отримані в якості хабара, що підтверджене в судовому порядку, та інші.

 

Платники податків - резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, також зобов'язані надати в орган ДПС Декларацію не пізніше закінчення 60 календарного дня, що передує такому виїзду (п. 18.3 Закону № 889).

 

Щодо податкового кредиту

 

Як було зазначено вище, надати Декларацію можуть фізичні особи, що мають право на податковий кредит.

 

Податковий кредит - це сума (вартість) витрат, понесених платником податку - резидентом у зв'язку із придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на суму яких дозволяється зменшення суми його загального річного оподатковуваного доходу, отриманого за результатами такого звітного року.

 

Право на нарахування податкового кредиту за результатами 2010 року має платник податків - резидент України, який має ідентифікаційний номер.
При цьому загальна сума нарахованого податкового кредиту не може перевищувати суми загального оподатковуваного доходу платника податків, отриманого протягом звітного року як заробітна плата, тобто, податковий кредит застосовується винятково до доходів, отриманих протягом року у вигляді заробітної плати.

 

До складу податкового кредиту включаються фактично понесені витрати, підтверджені платником податків документально, а саме: фіскальним або товарним чеком, касовим ордером, товарною накладною, іншими розрахунковими документами або договором, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і визначають суму таких витрат.

 

До складу податкового кредиту, зокрема включаються фактично понесені витрати протягом року:
  1. Частина суми відсотків по іпотечному кредиту, сплачених платником податків.
  2. Сума коштів, сплачених платником податків на користь навчальних закладів для компенсації вартості середньої професійної або вищої форми навчання такого платника податків, іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення
  3. Суму витрат платника податків на сплату за власний рахунок страхових внесків, страхових премій і пенсійних внесків страховиків - резидентів, недержавному пенсійному фонду, установі банку по договорах довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні внески як такого платника податків, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення.
  4. Суми витрат платника податків по:
    - штучному заплідненню, незалежно від того, чи перебуває він у шлюбі з донором чи ні;
    - оплаті вартості державних послуг, включаючи сплату державного мита, пов'язаних з усиновленням дитини (пп. 5.3.6 п.5.3 ст.5 Закону).
  5. Починаючи з 2010 року до складу витрат включається сума коштів, сплачених платником податку у зв'язку з переобладнанням транспортного засобу, що належить платнику податків, з використанням у якості палива моторного біоетанола, біодизеля, стиснутого або зрідженого газу, інших видів біопалива.

 

Форма Декларації залишилася без змін.

 

Подається Декларація в орган ДПС за місцем проживання платника податків (по реєстрації в паспорті).

 

Платник заповнює Декларацію самостійно або це може зробити нотаріально вповноважена ним особа (п. 18.5 Закону № 889). За неповнолітніх дітей Декларацію подають їхні батьки (опікуни, піклувальники).

Коментарі:

Додати коментар
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.