Мобильная версия сайта Контакты
Богодухов - городской портал
                
Сьогодні -
 
Мы рады видеть Вас на портале Bogodukhov-City.com.ua

Пошук по сайту

 

Знайомимо з Податковим кодексом


   Майже 44 відсотки платників Богодухівської ОДПІ звітують в електронному вигляді
   Змінено порядок використання сум ПДВ, сплачених переробними підприємствами до спецфонду держбюджету
   Порядок здійснення податкового контролю, види перевірок, порядок їх проведення.
   Адміністрування податку на додану вартість з урахуванням Прикінцевих та Перехідних положень Податкового Кодексу України. Загальні положення, порядок реєстрації та анулювання платників ПДВ, визначення об’єкта оподаткування.
   Адміністрування податку на доходи фізичних осіб з урахуванням прикінцевих та перехідних положень Податкового Кодексу України.
   Реєстрація та облік платників податків
   Адміністрування податку на додану вартість з урахуванням прикінцевих та перехідних положень Податкового Кодексу України.
   Адміністрування екологічного податку
   Адміністрування збору за першу реєстрацію транспортного засобу з урахуванням прикінцевих та перехідних положень Податкового Кодексу України.
   Загальні положення, порядок визначення доходів і витрат, амортизація у Податковому кодексі України
 
Міністерство доходів і зборів України

Адміністрування збору за першу реєстрацію транспортного засобу з урахуванням прикінцевих та перехідних положень Податкового Кодексу України.

Відповідно до п. 2 розділу ХІХ «Прикінцеві положення» Податкового кодексу втратив чинність Закон України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”, яким було визначено платників податку з власників транспортних засобів, об’єкти оподаткування, ставки податку, порядок його обчислення і строки сплати, а також встановлено пільги.

 

Водночас з 1 січня 2011 року згідно п. 1 розділу ХІХ «Прикінцеві положення» Податкового кодексу з 01.01.2011 набирає чинності розділ VІІ «Збір за першу реєстрацію транспортного засобу».

 

Фактично збір за першу реєстрацію транспортного засобу і є податком з власників транспортних засобів, який перейменували у зв’язку зі скасуванням обов’язку сплачувати податок при проходженні техогляду, реєстрації та перереєстрації транспортних засобів в Україні.

 

Платники збору

 

Відповідно до ст. 231 Податкового кодексу платниками збору є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, що згідно зі ст. 232 цього Кодексу є об’єктами оподаткування.

 

Об’єкти оподаткування збором

 

Об’єкти оподаткування збором за першу реєстрацію транспортного засобу визначено ст. 232 Податкового кодексу. Слід зазначити, що визначення об’єкта оподаткування збору за першу реєстрацію транспортного збору порівняно з попереднім податком істотно спростилося, а перелік оподатковуваних транспортних засобів розширився.

 

Так, наприклад, крім автомобілів, суден тощо збором оподатковуватимуться:

 -    судна, зареєстровані у Державному судновому реєстрі України або у Судновій книзі України;

 -    літаки і вертольоти, зареєстровані у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України або у Реєстрі державних повітряних суден України.

 

Перша реєстрація транспортного засобу

 

Відповідно до пп. 14.1.163 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу перша реєстрація транспортного засобу – це реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше.

 

Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюється підрозділами Державтоінспекції МВС України, а їх порядок затверджено постановою №1388.

Відомчу реєстрацію та облік транспортних засобів Збройних Сил України, житлово – комунального господарства, а також тих, що не підлягають експлуатації на вулично – дорожній мережі загального користування здійснюють:

 -    транспортних засобів, які належать військовим частинам, об’єднанням чи організаціям, що входять до складу ЗСУ, - уповноважений орган Міноборони України;

 -    великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів – уповноважений орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці;

 -    трамваїв і тролейбусів – уповноважений орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань житлово – комунального господарства;

 -    перегонових і спортивних транспортних засобів – уповноважений орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань спорту;

 -    тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо – будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів – уповноважений орган спеціально уповноваженого центрального органу з питань аграрної політики.

 

Щодо водних транспортних засобів, то Порядок їх обліку та реєстрації здійснюється згідно з Кодексом торгівельного мореплавства. Загальне керівництво та контроль за реєстрацією і веденням обліку суден в Україні здійснює Інспекція Головного державного реєстратора флоту.

 

База оподаткування збором за першу реєстрацію транспортного засобу для колісних транспортних засобів визначається:

 

 -    для мотоциклів, легкових автомобілів, автобусів, тракторів, вантажних автомобілів – за об’ємом циліндрів двигуна в см3;

 -    для легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном – за потужністю двигуна в кВт;

 

для суден:

 

 -    обладнаних двигуном – за потужністю двигуна в кВт;

 -    не обладнаних двигуном – за довжиною корпусу судна в см;

 

для літаків, вертольотів – за максимальною злітною масою.

 

Ставки збору

 

Аналізуючи ставки збору за першу реєстрацію колісних транспортних засобів слід зазначити, що цей збір не є основним джерелом формування спеціальних фондів місцевих бюджетів.

 

Як і раніше, ставки збору за першу реєстрацію транспортних засобів залежать від часу, протягом якого використовувався транспортний засіб. Так, для цілей Податкового кодексу в пп. 14.1.251 п. 14.1 ст. 14 наведено визначення для транспортних засобів, що використовувалися, це – транспортні засоби, на які уповноваженими державними органами, в тому числі іноземними, видано реєстраційні документи, що дають право експлуатувати такі транспортні засоби. Новий транспортний засіб згідно пп. 14.1.124 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу – це транспортний засіб, що не має актів державної реєстрації уповноважених органів, у тому числі іноземних, які дають право на його експлуатацію.

 

Для транспортних засобів, що є об’єктом оподаткування цим збором, ставки збору залежать від типів транспортних засобів, для яких встановлено такі ставки.

 

Збір за першу реєстрацію транспортного засобу згідно з Податковим кодексом розраховується як добуток бази оподаткування, ставки збору та відповідних коефіцієнтів, які прописані у п. 234.4 ст. 234 цього Кодексу і залежать від виду і терміну, протягом якого використовувався транспортний засіб до моменту його першої реєстрації в Україні.

 

Пільги щодо сплати податку

 

Законодавством передбачено, звільнення від сплати збору для окремих категорій юридичних та фізичних осіб, зумовлених їх соціальною значущістю та певною мірою стимулювання у підвищенні рівня забезпеченості транспортними засобами нижчеперелічених категорій.

 

Так, до організацій, які звільняються від сплати збору за першу реєстрацію будь – яких транспортних засобів (п. 235.1 ст. 235 ПК), належать будинки – інтернати для громадян похилого віку та інвалідів, дитячі будинки – інтернати, пансіонати для ветеранів війни і праці, геріатричні пансіонати, реабілітаційні установи для інвалідів та дітей – інвалідів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів.

Крім того, від сплати збору звільняються легкові автомобілі для інвалідів з об’ємом циліндрів двигуна до 1500 см3, придбаних за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно переданих інвалідам відповідно до законодавства України. Але слід зазначити, що у разі відчуження (зміни власника з вище перелічених організацій на будь – якого іншого) таких транспортних засобів нові їхні власники зобов’язані сплатити збір у порядку та на умовах, передбачених цим Кодексом. Отже, пільга зі збору за першу реєстрацію транспортного засобу надається виключно переліченим організаціям та не може бути застосована до інших груп платників .Продаж чи передача транспортного засобу, який належав вищезазначеним організаціям, змушує сплачувати цей збір особами, які набули право власності на такий транспортний засіб, на умовах, зазначених у Податковому кодексі.

 

Строки сплати збору

 

Строки сплати збору за першу реєстрацію транспортного засобу для фізичних та юридичних осіб встановлено перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів, тобто особа, яка вперше реєструє транспортних засіб на території України, може сплатити його набагато раніше до реєстрації, але ніяк не після неї, оскільки уповноважені органи відповідно до ст. 239 ПК не мають права здійснювати першу реєстрацію без відповідно сплати цього збору.

Якщо платник збору під час реєстрації не пред’являє квитанції або платіжні доручення про сплату збору з позначкою банку про дату виконання платіжного доручення або якщо він має право на користування пільгами – документів, які засвідчують таке право, перша реєстрація в Україні не проводиться і відповідно йому буде відмовлено у першій реєстрації транспортного засобу.

 

Порядок сплати збору

 

Збір за першу реєстрацію транспортного засобу, як і раніше, обчислюється і сплачується за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, що діють на день сплати.

 

Для юридичних осіб п. 239.2 ст. 239 Податкового кодексу встановлено обов’язок подаяння Розрахунку суми збору за першу реєстрацію транспортного засобу, згідно з якими вони зобов’язані впродовж десяти днів після першої реєстрації в Україні транспортних засобів подати до органів державної податкової служби за місцем свого знаходження та за місцем реєстрації транспортного засобу Розрахунок суми збору за формою, затвердженою наказом ДПА України від 23.12.2010 року № 994.

Разом з Розрахунком суми збору за першу реєстрацію транспортного засобу платник цього збору обов’язково повинен подати копію Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, завірену відповідним уповноваженим державним органом України, який проводив таку реєстрацію.

 

Проходження фізичними особами – власниками транспортних засобів державного технічного огляду в 2011 році.

 

Відповідно до перехідних положень Податкового кодексу, у разі, якщо для транспортного засобу передбачено термін проходження техогляду - 1 раз на 2 роки, у 2011 році громадяни - власники транспортних засобів зобов'язані надати органу, який проводить техогляд транспортного засобу, документ про сплату податку з власників транспортних засобів за рік, що передує техогляду (2010 рік) за ставками податку, які діяли до 1 січня 2011 року.

 

У разі неподання таких документів технічний огляд транспортних засобів та зняття з обліку не проводяться.

 

Повернення сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які були сплачені до 1 січня 2011 року помилково або надміру, зарахування до бюджетів таких податків і зборів, які сплачуються у першому кварталі 2011 року за останній звітний період 2010 року, та сум, які сплачуються у рахунок погашення податкового боргу, що сформувався станом на 31 грудня 2010 року, здійснюються у порядку та на умовах, які діяли до 1 січня 2011 року, тобто відповідно до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів».

Коментарі:

Додати коментар
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.