Мобільна версія сайту Контакти
Богодухів - Історія нашого краю
 
Мы рады видеть Вас на портале Bogodukhov-City.com.ua
  
 

Відео


 
 

РЕКЛАМА


 

Готувалися довго, та швидко затримали...

Опубликована 24-01-2014, 09:00 в розділ Історія краю
  • 0

Одним із найпоширеніших злочинів за кріпосного права на Богодухівщині була втеча кріпосних селян від поміщиків. І справа часто полягала не стільки у тяжкому і пригніченому становищі залежних від поміщика людей, а у бажанні українців жити вільно, подорожувати, побувати в інших місцях, щоб подивитися як люди живуть і самим спробувати. Інколи втікачами керувала така собі романтична складова: поблукати, погуляти, знайти свою долю на чужині. Траплялися випадки, коли після нетривалих подорожей кріпосні селяни самі поверталися до господаря з каяттям і проханням не карати їх за втечу. А от карати чи милувати - вирішував поміщик. Та найчастіше слуги закону ловили втікачів, повертали додому або взагалі запобігали їхнім намірам залишити домівку.

У червні 1793 року староста села Лозова, яке належало титулярному раднику Максиму Павлову, Іван Гундер з відома поміщика подав до Богодухівського суду прохання розглянути питання про намір утекти від поміщика двох селян Лозової Онисима Буравльова і Кіндрата Чумакова. Під час затримання у Буравльова був вилучений відпускний документ від 20 листопада 1759 року, виданий бригадиршею Касандрою Хрущовою на ім’я дворового Олексія Соколова.

Під час слідства виявилося таке: сорокарічний Онисим Буравльов і Кіндрат Чумаков (25 років) заздалегідь домовилися вирушити в мандри зі своїми родинами. Того літа поміщик відправив Чумакова у свій маєток у селі Абазівці Катеринославського намісництва для догляду за табуном коней. Буравльов порадив своєму молодому товаришеві у випадку, якщо хазяїн залишатиме Чумакова в Абазівці, втекти до Лозової, а звідси вони разом з дружинами втечуть подалі на волю. А ще він запевнив Чумакова, що має надійний документ, за яким вони житимуть де захочуть. Молодий чоловік радісно погодився і за першої-ліпшої нагоди втік до Лозової, де переховувався у Буравльова.

Настав довгоочікуваний день втечі. Буравльов дав Чумакову хліба і відправив за село, щоб той чекав, коли до нього приєднається решта втікачів. Чекати довелося довго. А коли у молодого чоловіка урвався терпець, він прокрався додому і дізнався, що дружину під вартою відвели до поміщицького маєтку. Він пішов визволяти дружину, де і був затриманий. Кіндрат Чумаков у всьому зізнався, а незабаром до маєтку доправили Буравльова з відпускним документом. Той пояснив, що документ дістався йому від покійного брата, а той у свою чергу знайшов папірець у скрині, яку свого часу купив у Соколова.

Богодухівський повітовий суд на прохання поміщика Павлова за намір втекти від господаря відправив обох невдах на три місяці до харківської в’язниці (ДАХО, Ф.282, оп.2, од.збер.369).

Наталія Могилевська         

Коментарі:

Додати коментар
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Наталія Могилевська
 
Історія міського самоврядування
  «БОГОДУХІВ.
З історії міського самоврядування»
 
ГУТЯНСЬКІ ЦУКРОВАРИ
  «ГУТЯНСЬКІ ЦУКРОВАРИ»
Первухінському цукровому заводу – 140 років
 
БОГОДУХІВ - БОЙЄРТАУН
  «БОГОДУХІВ - БОЙЄРТАУН»
Дружба, не обмежена у часі