Мобільна версія сайту Контакти
Богодухів - Історія нашого краю
 
Мы рады видеть Вас на портале Bogodukhov-City.com.ua
  
 

Відео


 
 

РЕКЛАМА


 

Вихід богодухівців із Задніпрянщини

Опубликована 8-11-2013, 10:00 в розділ Історія краю
  • 0

Беззахисність українців на Правобережній Україні, що перебувала під владою Речі Посполитої, особливо посилилась до середини 17-го століття. Свавілля польської шляхти, яка силоміць відбирала землі у селян козаків, вигнання з храмів та побиття православного духовенства, насильницьке окатоличення примусили українських селян-козаків масово втікати на схід за Дніпро, щоб оселитись на вільних землях Дикого поля, заснувати там слободи, поселення вільних людей. Так вчинили й доведені до відчаю польськими вельможами жителі містечка Богодухівка із Задніпрянщини. Згуртувавшись у велику громаду і вибравши собі отаманом Тимоша Крису, захопивши з собою в далеку та небезпечну дорогу найнеобхідніше: зерно, борошно, нехитрий інвентар, а також корів, волів, коней. А решту майна та будівлі, щоб не дістались поневолювачам, спалили і вирушили в далеку та небезпечну дорогу за Дніпро, щоб оселитись на Лівобережжі, заснувати слободу. Найвірогіднішою датою прибуття і поселення переселенців із Задніпрянщини на р. Мерла (згодом Мерла) 1654 рік, коли з Правобєрежної України на Слобожанщину прибуло  приблизно вісімдесят-сто тисяч осіб. Про те, що переселенці із Задніпрянщини прибули з містечка, свідчить і такий факт: серед 1204 чоловік, які прийшли з отаманом Тимошем Крисою, було 33 міщанини, а вони, звісно, мешкали тільки в містах. Крім міщан, серед прибульців був також і дяк, а значить, що у містечку, з якого прибули поселенці, була церква, можливо - Сошествия Святого Духа, скорочено Свято- Духівська, від назви якої містечко називалось Богодухівкою.  А згодом і інші поселення вихідців із правобережної Богодухівки на Лівобережжі назвали Богодухівками, а мешканців богодухівцями. Спочатку на місці, де в 1571 р. був Дяків Острог в середині ХVІІ століття оселились втікачі із Задніпрянщини і виникло поселення Богодухівська гать, або як іще називали Богодухівська слобода, про що свідчить опис 1662 р.

А в першій третині ХVІІІ століття останні жителі задніпрянської Богодухівки вимушені були покинути рідні домівки і втекти на лівий берег Дніпра, де в межах теперішнього Чорнобаївського району Черкаської області приблизно в 1730 році заснували селище Богодухівку та хутір Богодухівський. І лише майже через 25 років, у 1859-му, завдяки доброчинності місцевих козаків, значкових товаришів - братів Стефана та Григорія Красіонів у селищі Богодухівка споруджена церква і освячена на Трійцю та названа церквою «Сошествия Святого Духа». Пізніше отримала назву -  Свято-Духівська. А в місті Богодухові першу церкву  Успіння Божої Матері збудовано близько 1670 року, не раніше ніж через 15 років після заселення нашого міста. А Свято-Духівську церкву почали будувати лише в 2011 році.

Автор «Историко-статистического описания Харьковской губернии» Филарет (Гумилевский) дійшов висновку, що назва нашого міста культового походження і це, беззаперечно, вірно. А ось щодо інших припущень, наприклад, дехто вважає, що назва нашого міста походить від першої побудованої тут церкви на ім’я Бога Духа Святого. Однак ніяких підтверджень цьому не існує. Тож і назва нашого міста Богодухів і села Богодухівка та хутора Богодухівський Черкаської області пов’язані ймовірно з назвою Свято-Духівської церкви, яка колись існувала в населеному пункті Богодухівка на правому березі Дніпра.

Дізнатися тепер, де знаходився цей населений пункт, майже неможливо. Тому що частина жителів загинула, інші, ймовірно, потрапили в полон під час постійних нападів татар, турків. А може, люди перебрались на більш безпечне місце проживання - на лівий берег Дніпра в Дике поле на Слобожанщині.

 

Л. КАРНАУХ

Коментарі:

Додати коментар
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Наталія Могилевська
 
Історія міського самоврядування
  «БОГОДУХІВ.
З історії міського самоврядування»
 
ГУТЯНСЬКІ ЦУКРОВАРИ
  «ГУТЯНСЬКІ ЦУКРОВАРИ»
Первухінському цукровому заводу – 140 років
 
БОГОДУХІВ - БОЙЄРТАУН
  «БОГОДУХІВ - БОЙЄРТАУН»
Дружба, не обмежена у часі