Мобильная версия сайта Контакты
Маяк - Громадсько-політична газета Богодухівського району  
 
Мы рады видеть Вас на портале Bogodukhov-City.com.ua

Пошук по сайту

 
 Колектив газети Маяк

Новини партнерів


До уваги передплатників


МАЯКгазета, що береже традиції і йде в ногу з часом!

НАМ – 80!

Наша газета – для всіх і кожного!

Передплатна ціна становить:

На місяць: - 5,4 грн;
На квартал:  -16,2 грн;
на півріччя: -  32,4 грн.

Передплатний індекс – 61131.


Передплату приймають усі відділення зв’язку “Укрпошти” та листоноші.
Запрошуємо наших читачів передплатити свою улюблену газету.
Залишайтеся із
«МАЯКОМ»!

Наша адреса


Громадсько-політична газета"Маяк"
м. Богодухів, вул. Урицького, 19
Телефон: (05758) 3-23-44; (05758) 3-33-28
Ми працюємо щоденно з 8:00 до 17:00

Її писанки - це справжні художні полотна

Опубликована 13-04-2012, 11:55 в розділ Газета "Маяк" » Світ захоплень
  • 0

 

Якщо ви ніколи не дарували батькам і друзям власноруч розписану писанку – цієї весни обов’язково подаруйте. Адже то найліпше Великоднє вітання.

 

Писанкарка з села Братениця Богодухівського району - Валентина Вікторівна Купріянова - про писанки, крашанки, шкрябанки та ін. знає все. Уже 20 років вона захоплюється розписом, свого часу вела гурток «Умілі руки», де навчала дітей писанкарству. Сьогодні майстриня пише писанки для себе і друзів.

 

- У давнину яйця розписували упродовж усієї весни, а не лише за три дні до Пасхи, як зараз, - розповідає Валентина Вікторівна. – Адже їх призначення не обмежувалось лише освяченням. Писанки дарували, коли йшли у гості, коли хотіли побажати чогось особливого: щастя, багатства, дітей. Наприклад, якщо подарунок призначався хліборобові, то тло писанки неодмінно мало бути чорним. Це колір свята весняної землі, що прокидається від зимового сну. Якщо ж це був дарунок дівчині, то тут мали переважати червоні кольори. Недаремно ж казали колись про гарну дівчину: «Гарна, як писанка», «Красна, як писанка».

 

Ще варто знати, що писанки розписували в окремій кімнаті. Перед тим, як розпочати роботу, необхідно прочитати молитву.  А воду для розведення фарб брали з криниці до схід сонця. Звідси і сильний енергетичний заряд писанки. Тож вона могла служити і оберегом. 

 

Своїми знаннями і досвідом В.В. Купріянова охоче ділиться з усіма. Її унікальні колекції писанок були і є своєрідною «родзинкою» виставок, що проходять в сільській школі та районі. Кожна писанка – то справжній витвір мистецтва. На них зображені і сакральні символи, і обереги, і інші орнаменти, які майстриня вигадувала сама і вкладала туди свій зміст. Є навіть писанки, на яких зображені портрети відомих людей: Т. Г. Шевченка та О. С. Пушкіна. Оглядаючи кожну роботу, можна лише дивуватися і дивуватися: це не просто писанки, а художні полотна. Скільки ж то треба часу і уміння, аби так зобразити церкву та святих. Скільки потрібно точності, аби вивести складні орнаменти, підібрати палітру кольорів. Те, що для нас здається дивом, для Валентини Вікторівни – звична справа, бо діло, як кажуть, майстра хвалить. Серед розмаїття її робіт можна побачити не лише писанки, а й крашанки, шкрябанки, бісерівки.

 

За словами жінки, писанки, на відміну від крашанок, у їжу не вживають, адже це обереги. Подаровані писанки тримають в оселі на почесному місці до наступного Великодня, а то й протягом багатьох років. Цікавими є і шкрябанки. Виходячи з цієї дещо смішної назви, стає зрозуміло, що такі великодні яйця виготовляються шляхом видряпування візерунку на пофарбованій поверхні яйця. Робота ця дуже тонка, вимагає зосередженості та вправності. На вишкрябування складного малюнку може піти до кількох днів. Один необережний рух - і робота втрачає свою досконалість. Бісерівка – надзвичайно красиве Великоднє яйце. Для його приготування беруть сире яйце, видувають, просушують і починають приклеювати бісеринки. Якщо хороший клей, то можна зробити за однин вечір, якщо ні - то за два дні. Дехто просто облітає яйце бісером, і це також прекрасно.  

 

Без сумніву, Валентина Вікторівна відмінний вчитель. Ось уже другий рік поспіль вона працює завідувачкою Братеницької бібліотеки-філії, і саме там  можна побачити на власні очі її прекрасні витвори. Говорять, що талановиті люди – талановиті в усьому. І це, дійсно, так. Окрім писанкарства, жінка пише неймовірно красиві вірші різної тематики. Її творча натура дуже багата. Тому, вважаю, що це не остання зустріч з В.В. Купріяновою.

 

Хочеться подякувати Валентині Вікторівні  за її прагнення творити красу, адже відродження і збереження традицій і звичаїв українського народу є дуже важливим у вихованні підростаючого покоління.

Коментарі:

Додати коментар
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.