Мобильная версия сайта Контакты
Маяк - Громадсько-політична газета Богодухівського району  
 
Мы рады видеть Вас на портале Bogodukhov-City.com.ua

Пошук по сайту

 
 Колектив газети Маяк

Новини партнерів


До уваги передплатників


МАЯКгазета, що береже традиції і йде в ногу з часом!

НАМ – 80!

Наша газета – для всіх і кожного!

Передплатна ціна становить:

На місяць: - 5,4 грн;
На квартал:  -16,2 грн;
на півріччя: -  32,4 грн.

Передплатний індекс – 61131.


Передплату приймають усі відділення зв’язку “Укрпошти” та листоноші.
Запрошуємо наших читачів передплатити свою улюблену газету.
Залишайтеся із
«МАЯКОМ»!

Наша адреса


Громадсько-політична газета"Маяк"
м. Богодухів, вул. Урицького, 19
Телефон: (05758) 3-23-44; (05758) 3-33-28
Ми працюємо щоденно з 8:00 до 17:00

В.Н.Каразін - слава землі Богодухівської…

Опубликована 8-02-2013, 09:00 в розділ Газета "Маяк" » Новини
  • 0

З нагоди 240-річчя від дня народження нашого земляка, просвітителя, вченого і дослідника, громадського діяча, знаної в усьому цивілізованому світі людини - Василя Назаровича Каразіна працівники газетиМаякзвернулися до голови районної ради Д.К.Тризни з проханням поділитися своїми думками стосовно цієї непересічної історичної постаті:

- Дмитре Кириловичу, свого часу Ви ініціювали в районі заходи по відновленню історичної справедливості стосовно В.Н.Каразіна як невідємної частини історії землі Богодухівської. Наскільки важливим є, на Вашу думку, знання історії свого роду, краю, країни для кожного з нас сьогодні? 

- Перш за все, хочу зауважити, що для більшості з нас ім’я Василя Назаровича Каразіна назавжди пов’язане зі сторінками самобутньої історії нашого рідного краю. Скажу більше, В.Н.Каразін, як і багато інших гідних синів і дочок, і є слава та гордість землі Богодухівської. “Винуватець заснування у Росії Міністерства народної освіти, засновник Харківського університету, фундатор і правитель Філотехнічного товариства, ... запроваджувач квітучої торгівлі та добробуту громадян у м. Харків; природознавець, який подав перший думку про можливість зробити з метеорології науку точну, корисну для людей; почесний член різних вчених товариств, російських та іноземних” - саме так на обеліску склепу в Миколаєві, де він похований, сучасники закарбували факти його нетипової, але славетної біографії. А починалася ця славетна біографія на нашій землі, в Кручику, 240 років тому, 30 січня (10 лютого за новим стилем) 1773 року.

Напевне такою вже була доля українських потомків болгарського роду Караджи (в записі із російським закінченням – Каразіних), що саме їх справді подвижницька громадянська і науково-пошукова діяльність не лише тісно переплелися з життям і діяльністю видатних синів і дочок нашої землі, але й залишили по собі спадок, яким вдячні нащадки користуються вже третє століття. Тому сьогодні, через багато років, ми як належне сприймаємо свідчення про те, що коли родина Каразіних переїхала  “до Вільшани, ... він (юний Василь Каразін) часто зустрічався з незвичною особою — Григорієм Сковородою” (інформація з  Вікіпедії). І якщо ті дитячі спогади про це знайомство Василь Назарович проніс через усе життя, то стає зрозумілим, чому світогляд В.Н.Каразіна формувався під впливом творів Г.С.Сковороди та кращих європейських культурних традицій. Цим пояснюється і те, що для нас, нащадків, В.Н.Каразін, перш за все, визначний вітчизняний просвітитель. Він також автор близько 60 наукових праць, а багатогранність наукової діяльності В. Каразіна дала підставу сучасникам назвати його українським Ломоносовим. Охочі детальніше познайомитися з цими сторінками історії його життя легко це зроблять самостійно завдяки можливостям бібліотеки чи Інтернету.

Я ж хочу звернути увагу шановного читача на мінливість долі цієї непересічної людини. За життя він мав безмежну імператорську довіру Олександра І і був ув’язнений у Шліссельбурзькій фортеці. Його приймали та підтримували перші особи і кращі двори тодішньої імперії і майже одночасно примушували його під наглядом поліції проживати у Кручику.

Склалося так, що в недалекому минулому мені пощастило працювати на батьківщині Василя Назаровича, в Кручику. Мабуть, саме тоді я і утвердився в думці про необхідність відновлення історичної справедливості стосовно Каразіна і його родини. Зауважу, що ці думки знаходили активну підтримку як в районі, так і в Харкові, зокрема з боку В.А.Свіча, В.С.Бакірова - ректорів Харківського університету, якому присвоєно ім’я нашого земляка. Першим кроком у цій справі було присвоєння імені Каразіна місцевому сільськогосподарському підприємству, встановлення на стіні Кручанської школи меморіальної дошки та відновлення роботи кімнати - музею В.Н.Каразіна.

У той же час велася копітка робота по зміцненню освітянських зв’язків Харківського університету з навчальними закладами району, зокрема в питаннях професійної орієнтації школярів. З боку Університету цією роботою опікувався особисто ректор В.С.Бакіров. Він неодноразово бував в школах району, в тому числі в ліцеї №3 міста та Кручанській ЗОШ. Але основні кроки по відновленню історичної справедливості стосовно Каразіна були здійснені вже під час мого призначення на посаду голови районної державної адміністрації. Сформована на той час ініціативна група з числа працівників освітніх установ, депутатів місцевих рад і просто небайдужих громадян, заручившись підтримкою голови районної державної адміністрації, увічнила  ім’я Каразіна на карті міста. Відтоді  Богодухів має  площу та провулок Каразіна. Під патронатом голови районної державної адміністрації в цей час у Богодухівській гімназії №1 проводиться міжнародна науково-практична конференція «Каразінські читання». По її закінченні видається збірка робіт учасників конференції. В гімназії згодом відкрито меморіальну дошку на честь В.Н.Каразіна.

Склалося так, що 230-річний ювілей В.Н.Каразіна в часі співпадав з 200-літтям Харківського університету. З огляду на це, вже всім стала очевидною необхідність встановлення пам’ятника Василю Назаровичу на його батьківщині, в Кручику. Та де взяти кошти? Хто може виконати цю роботу? Я знав, що до створення пам’ятника у Харкові мав відношення сам архітектор О.М.Бекетов, а бронзову постать В.Н. Каразіна виконав скульптор І.І.Андреотті. За переказами також було відомо, що збори грошей на цей монумент тривали 20 років. Такого часу ми не мали. Важкодоступними стали і технології наших попередників. Прикро, але певні обмеження на проект накладали і проблеми соціально-економічного та побутового характеру. Тому було прийнято рішення, що пам’ятник буде гранітним, що це буде погруддя і за основу буде взято гравюру із зображенням Василя Назаровича Каразіна в молоді роки.

Право на реалізацію проекту виборола Харківська скульптурна майстерня «Тутмес». Автором пам’ятника стала молода і талановита скульпторка Ганна Іванова. Ми всі розуміли відповідальність кожного етапу робіт – від ескізного проекту до встановлення погруддя на постамент. Тому і тривали ці роботи майже рік.

Відкриття пам’ятника було урочистим, світлим і піднесеним, було багато почесних гостей. Усі присутні на урочистостях жителі міста, сіл і селищ району відчували свою причетність до цієї благородної справи. В цей момент я бачив, що ідея відродження історичної справедливості, і не лише стосовно В.Н.Каразіна, стала загальноприйнятою.

Були розроблені найближчі наступні кроки цієї роботи. Як людина, що несе відповідальність за всі районні справи, я переслідував як духовну мету – на прикладі В.Н.Каразіна та інших славетних земляків -  сприяти формуванню національної самосвідомості місцевої громади, так і прагматичну - спрямовану на створення в Кручику та на Богодухівщині умов для відродження історії і кращих традицій Слобожанського краю та формування на цій базі відповідної індустрії, що була б економічно ефективною.

Звичайно, міцним фундаментом для зростання самосвідомості, національної самоповаги нашого і наступних поколінь може бути лише фактор колективного успіху. Факт загальновідомий і перевірений часом. Добре розуміючи це, не можна абсолютизувати та без міри експлуатувати етнонаціоналістичні лозунги, як і не можна ніколи забувати про те, що ми не “безрідні івани”. Адже за рівнем поваги до історії свого роду, краю, країни визначається людська гідність кожного з

                          

 Д.Тризна,

 голова районної ради

Кручик став місцем зустрічей шанувальників Каразіна-просвітителя.

На фото: Д.К.Тризна, Т.М.Костиря під час зустрічі з делегацією Харківського університету на чолі з В.С.Бакіровим та П.Т.Троньком.

Коментарі:

Додати коментар
  • Группа: Користувачі
  • ICQ:
  • Регистрация: 2.02.2013
  • Статус: Пользователь offline
  • Комментариев: 2
  • Публикаций: 0
^
прекрасная статья...молодцы! А вам главному редактору ...Респект!!! give_rose
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.