Мобильная версия сайта Контакты
Маяк - Громадсько-політична газета Богодухівського району  
 
Мы рады видеть Вас на портале Bogodukhov-City.com.ua

Пошук по сайту

 
 Колектив газети Маяк

Новини партнерів


До уваги передплатників


МАЯКгазета, що береже традиції і йде в ногу з часом!

НАМ – 80!

Наша газета – для всіх і кожного!

Передплатна ціна становить:

На місяць: - 5,4 грн;
На квартал:  -16,2 грн;
на півріччя: -  32,4 грн.

Передплатний індекс – 61131.


Передплату приймають усі відділення зв’язку “Укрпошти” та листоноші.
Запрошуємо наших читачів передплатити свою улюблену газету.
Залишайтеся із
«МАЯКОМ»!

Наша адреса


Громадсько-політична газета"Маяк"
м. Богодухів, вул. Урицького, 19
Телефон: (05758) 3-23-44; (05758) 3-33-28
Ми працюємо щоденно з 8:00 до 17:00

Богодухове, Богодухове, скільки ж тобі років?

Опубликована 10-05-2011, 11:05 в розділ Газета "Маяк" » Новини
  • 0
Богодухове, Богодухове, скільки ж тобі років?


Плавно, з глибини тисячоліть, несе свої тихі води річечка Мерло. Тільки з неймовірною швидкістю невпинно летить час. Ще зовсім недавно святкове вечірнє небо над містом сяяло надзвичайно красивим букетом яскравого феєрверку – відзначали День міста та День визволення від німецької окупації.

А як святкували день міста, наприклад, у 1962 році, коли Богодухову виповнилося 300 років? Згадує колишній працівник райкому комсомолу Микола Миколайович Тризна:

- Це був звичайний день, працювали всі підприємства, державні установи, школи. Напередодні учням старших класів, всім комсомольським організаціям було дано завдання виготовити факели, з якими у визначений час колони факелоносців вирушили до пам’ятника Леніна, який був розташований у центральному парку, де сьогодні стоїть Меморіал Слави. Видовище було надзвичайне, всіх учасників охоплювало романтичне піднесення, і всі гордилися тим, що вони були не лише глядачами, а й учасниками цього дійства. Згодом хода з факелами на свято відійшла в минуле.

Офіційно установленої дати заснування Богодухова не існувало аж до початку ХХІ століття. Просто в архівних матеріалах, на яких базувалась історія міст і сіл України, зокрема, книги « Харківська область» за 1967 р. в описі прикордонних сторожових постів за 1571 рік згадується Дяків острог – дерев’яне укріплення на березі р. Мерла. А датою заснування Богодухова вважали 1662 р., коли на місце Дякового Острогу прибули на пос-тійне проживання втікачі - поселенці з-за Дніпра: 1204 українці на чолі з отаманом Тимошем Крисою. Вже в новітній історії України державним архівом Харківської області в 1995 році було випущено збірник архівних документів і матеріалів з серії «Старовинні міста Харківщини.Богодухів» ( ця книга є в бібліотеці міста), в якій також датою заснування міста вважається 1662 рік. В книзі нашого відомого історика-краєзнавця М.С.Бєляєва «Наш край –Богодухівщина», випущеної в 1993 році, теж рік заснування – 1662. І ця дата була звичною для цілого покоління богодухівців. На центральній площі міста ще донедавна була встановлена стела, на якій було визначено рік заснування Богодухова - 1662-й, і лише внизу було написано «1971 рік», на що ніхто не звертав уваги. І ось, нарешті, на стелі з’явилась нова дата – 1571 рік. На чому ж ґрунтується така зміна дати? При зверненні до міськради я отримав достовірну інформацію, яка ставить крапку в розбіжностях відносно дати заснування нашого міста. Постановою КМУ №878 від 26 липня 2001 р. «Про затвердження Списку історичних населених місць України» датою заснування м. Богодухова або першої писемної згадки визначено 1571 рік. Отже, ми можемо пишатися, що нашому місту в цьому році виповнюється 440 років і що Богодухів є одним з найстаріших міст Слобожанщини, адже навіть Харкову лише 357 років.

А що робити зі звичною для нас датою 1662 р.? Ніхто не збирається забувати її, просто це дата масового заселення нашого міста переселенцями. Адже після першої письмової згадки про Дяків острог за 1571 рік і до письмової згадки 1662 року вже про Богодухівську гать ніяких інших записів поки що не знайдено.

А як називають групи людей, які прибули з іншої місцевості, чи іншого населеного пункту? Наприклад, з Сінного чи Забродів, Полтави чи Сум – сінняни, забродівці, полтавчани, сумчани… В ті часи великі переселення відбувались не лише в Україні, а й в Росії, Європі. Можливо, переселенці з Правобережної України, які втекли від польської наруги і оселились на місці колишнього Дякового Острогу, назвалися богодухівцями. Наймовірніше, вони самі назвали так місце свого нового поселення ”Богодухів” на честь і в пам’ять того містечка, своєї батьківщини, з якого вони прибули. А наявність серед прибульців церковнослужителя дяка тільки підтверджує, що в тому містечку існувала церква і, ймовірно, церква Духа Святого, про що згадується в одній з версій виникнення назви міста Богодухів. Та ще й наявність серед поселенців 30 міщан свідчить про те, що вони прибули не з села, а з міста.

Займаючись пошуками населеного пункту Богодухів чи схожого, отримав відповідь на свій запит з Черкаської області від голови Чорнобаївського районного історичного клубу В.В.Прилуцької, яка повідомила, що в цьому районі знаходиться село Богодухівка, центр Богодухівської сільської ради. Але засновано воно в середині 18 століття, майже на 90 років пізніше Богодухова. А от щодо Богодухова чи схожого за назвою на Правобережній Україні, пошуки не дають результатів. Можливо, його перейменували, як намагались гарячі більшовицькі голови ще в 1919 році перейменувати наше місто в Дригало-Базилевич, а потім, уже в 80-х роках, – в Катуково.

Може бути так, що після переселення значної частини, а, можливо, і всіх жителів з містечка Богодухів з Правобережної України на Слобожанщину в більш безпечніші для проживання місця, цей населений пункт зовсім зник, як в другій половині сімнадцятого століття зникли з лиця землі сотні і тисячі розорених та покинутих міст і сіл Правобережної України. Недарма ті часи називали «руїною».

Але ж на цьому пошуки не закінчуються, вони будуть тривати і далі, як триває процес духовного відродження Богодухова. Зокрема, не так давно міською радою на місцевому цвинтарі було збудовано таку необхідну православну капличку. А минулого року в центрі міста, як згадка про далеке минуле, як символ і оберіг нашого міста було закладено камінь на будівництво церкви Духа Святого. Якщо до цієї богоугодної справи долучиться вся громада, а не будемо чекати, поки для нас хтось збудує, то, можливо, й справи підуть швидше. Працювати й святкувати потрібно разом тоді і всі негаразди обминуть нас і наше місто.

Л. КАРНАУХ,
М. Богодухів


Погляд місцевого краєзнавця Л.І.Карнауха стосовно історичної минувшини нашого міста. Хочемо наголосити, що це не офіційна точка зору, а особиста позиція і роздуми автора. Тож, сподіваємося, до спільної справи дослідження щодо дати заснування Богодухова і походження його назви долучаться активні жителі міста, передусім, вчителі історії. Не залишайтеся пасивними, виявіть активність, адже без минулого немає майбутнього.

Коментарі:

Додати коментар
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.