Мобільна версія сайту Контакти
Богодухов - городской портал
                 Сьогодні -
 
 
Ми раді бачити Вас на порталі Bogodukhov-City.com.ua

РЕКЛАМА


загрузка...

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА


Д.Тризна: «Люди гідно оцінять зусилля,спрямовані на благо громади»

Д.Тризна: «Люди гідно оцінять зусилля,спрямовані на благо громади»


У рамках Програми «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» 9 жовтня 2008 року конкурсною комісією Євросоюзу та Програми розвитку ООН, за ініціативи голови районної ради Д.Тризни, з Богодухівського району на конкурсних засадах були відібрані для партнерського співробітництва одразу 4 сільських та 1 селищна ради.

То був перший етап реалізації Програми. Другий - розпочинається у 2011 році. Своїми враженнями про перші наслідки цієї міжнародної співпраці ми попросили поділитися голову районної ради Д.К.Тризну.

Кожен з нас, вже у сімейному колі, на власному досвіді, засвоїв, що потреби зростають значно швидше, ніж наші можливості їх задовольнити.

Теж саме відбувається і з потребами місцевих громад. Вони також ростуть швидше, ніж можливості їх задовольнити за рахунок бюджетів місцевих громад.

Для багатьох керівників місцевого самоврядування, вихованих на засадах планової економіки та централізованої системи управління, наведене протиріччя часто є непереборним.

В той же час світове співтовариство вже давно випробувало і успішно використовує надійні правові механізми вирішення проблем місцевих громад. Причому проблем фінансових в першу чергу.

А, забігаючи наперед, скажу: у цій справі головне почати з себе, не побоятися взяти на себе відповідальність, не побоятися висунути власні плани змін, нехай лише однієї грані життя громади, не побоятися повести за собою інших.

Для Богодухівщини переломним у цій справі став 2008 рік. Звичайно, і раніше окремі установи району користувалися як державними, так і міжнародними грантами, коштами соціальних та інших програм. Але у рамках Програми «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» 9 жовтня 2008 року конкурсною комісією Євросоюзу та Програми розвитку ООН були відібрані для партнерського співробітництва одразу 4 сільських та 1 селищна ради району.

Причому, якщо мешканці Крисинської сільської ради вважали за головне відновити вуличне освітлення в селах Максимівка і Крисино, то Петропавлівська сільська рада спланувала заміну старих дерев'яних вікон у своїй школі на сучасні металопластикові.

Перебудова приміщення в Павлівській ЗОШ під додатковий клас, а також будівництво свердловини, водопроводу, та водовідведення для Павлівської ЗОШ передбачала у своїх проектах Павлівська сільська рада.

Губарівська сільська рада планувала реконструювати систему опалення школи та дитячого садка. І нарешті, п'ята учасниця цієї угоди, Шарівська селищна рада головним завданням вбачала проведення ремонту даху місцевої середньої школи, частковий ремонт сільського будинку культури для створення на його базі молодіжного центру (Молодіжна програма «Клуб»).

Кожна з місцевих рад на своїх сесіях уклала Угоду про партнерство з Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй.

За правилами Програми розвитку ООН, фінансування проектів, які обрали для себе місцеві ради здійснювалося у таких пропорціях: 50% суми – Програма розвитку ООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду», 45% - місцеві бюджети, 5% - власні кошти членів місцевої громади. Коротко кажучи – вкрай важливі для всієї громади проблеми вирішуються вже за півціни.

Цю практику давно і успішно використовують для вирішення місцевих проблем далеко не бідні громади розвинених європейських країн. Так чи варто переконувати когось у її користі при нашому безгрошів'ї!

До речі, такий розподіл співфінансування залишається в силі під час реалізації проектів другого етапу співпраці, що розпочинається у 2011 році.

Не можна казати, що кошти цим радам “падали з неба”. У кожному випадку створювалася громадська організація, що і ставала головним розпорядником коштів та замовником і контролером усіх робіт. Проводилися тендери (конкурси) з відбору підрядника, збиралися кошти громади. Здійснювалася інша, вкрай необхідна, організаційна і розпорядча робота. Так, не завжди вистачало знань, досвіду. Тому навчалися постійно і наполегливо.

Я вже говорив, що місцеві ради, які на конкурсних засадах були обрані до участі у Проекті, на своїх сесіях укладали Угоду про партнерство з Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй.

Здавалося, виконуй свою частину угоди і отримуй необхідні гроші. Але сторони часто по-різному читали і розуміли положення Угоди. Проте керівництво Програми, послідовно демонструючи вимогливість і принциповість за час співпраці, завжди залишалося терплячим до наших помилок. Вони розуміли, що наші громадяни вперше виходили у своїй співпраці на міжнародний рівень.

Слід відзначити, що усі п'ять проектів були затверджені та профінансовані з боку Європейського Союзу на ПРООН.

Проте не все вдалося зробити в районі, тому угода по Губарівській сільській раді була розірвана, а фінансування по Петропавлівській та Крисинській радах до цього часу не завершене.

Так, не всі справилися зі складнощами цієї роботи, та там, де справа доведена до кінця, є відчуття глибокого задоволення у всіх її учасників, у всієї громади.

Звичайно, на першому місці фінансовий, економічний результат: нові пластикові вікна та новий дах у школі, оновлені і реконструйовані приміщення класних кімнат та освітлені вулиці сіл.

Проте, не менш важливим є досвід колективної співпраці громади над вирішенням своїх проблем та “школа” співпраці на міжнародному рівні. Кажуть, що “перші ластівки весну не роблять”, але досвід попереднього етапу Програми «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» є обнадійливим сигналом, і орієнтиром для всіх громад району.

Тому залишається лише побажати майбутнім учасникам другого етапу Програми «Місцевий розвиток орієнтований на громаду», інших благодійних проектів перемоги у відбірному конкурсі, наполегливості, терпіння і, звичайно, вдачі.

Глибоко переконаний, люди гідно оцінять Ваші зусилля, спрямовані на благо усієї громади.

Коментарі:

Додати коментар
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.