Мобільна версія сайту Контакти
Богодухов - городской портал
                 Сьогодні -
 
 
Ми раді бачити Вас на порталі Bogodukhov-City.com.ua

РЕКЛАМА


загрузка...

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА


Жива пам’ять про нашого земляка В.Н. Каразіна

Опубликована 8-02-2013, 08:00 в розділ Богодухів » Освіта
  • 0

240 років від дня народження українського та російського вченого, громадського діяча, педагога та реформатора, винахідника, раціоналізатора Василя Каразіна (1773-1842).

Слобожанщина… Як  багато почуттів вкладено в це слово! Яка вона велична, неповторна у своїй мальовничій красі: сліпуча синь неба і золоті розливи пшеничних ланів, легкокрилі тополі й червона калина, хрещатий барвінок й огнисті мальви - все це є земля моїх дідів і прадідів, славних мужів України.

Серед соснових борів, мальовничих плес та розмаїтих лук розташувалося село Кручик, що ввійшло в історію славної України, як місцевість, де вперше на Слобожанщині було відкрито школу для дітей бідняків у 1806 році. Тоді вона мала назву «Церковноприходської», заняття в ній проводились від Покрови до Великодня, бо саме в цей час могли навчатися сільські діти. Таким щедрим подарунком тодішні мешканці села завдячують українському Ломоносову - В.Н. Каразіну, який народився 10 лютого 1773 року у селі Кручик. Із селянського середовища він виніс утопічне переконання, що поміщик відповідає перед Богом і імператором за селян, якими керує. Це свідоцтво досить прогресивних поглядів Каразіна, яких не мала більшість оточення вченого. Тож не дивно, що Василь Назарович заохочував сільських дітлахів до навчання подарунками, слідкував за їх успіхами, сприяв всебічному розвитку підростаючого покоління, ввівши до складу базових дисциплін арифметику, мову, співи.

Кілька років В.Н. Каразін жив замкнуто, ведучи наукову роботу і практично не виїжджаючи за межі повіту. Саме в Кручику були зроблені численні відкриття в галузі органічної й неорганічної хімії, створено метеорологічну станцію, винайдений штучний алмаз, спосіб консервування фруктів та овочів, народилася думка про створення вищого навчального закладу. Свій задум він втілює в життя, і у 1805 році відкривають перший на Слобожанщині Харківський університет, де отримують освіту й до цього часу тисячі студентів не тільки з України, а й з-за кордону.

Жива пам’ять народна про свого земляка. На жаль, у селі не залишилося ні маєтку родини Каразіних, ні лабораторії, де Василь Назарович робив свої унікальні відкриття. По крупинках збирається та ретельно зберігається та невелика частка пам’яток, яку ще можна віднайти.

Кручанська школа уже багато років має тісний зв’язок з Харківським національним університетом ім. В.Н. Каразіна. У 1995 році на святкуванні 190-річчя заснування університету школі була подарована пам’ятна дошка, яка зараз прикрашає фасад будівлі.

За підтримки голови районної державної адміністрації Дмитра Кириловича Тризни восени 1997 року у приміщенні Кручанської школи було відкрито кімнату-музей В.Н. Каразіна, а у травні 1998 року була зустріч з академіком НАН України – завідуючим відділом регіональних проблем інституту, Героєм України П.Т. Троньком і правнучкою В.Н.Каразіна Ларисою Дешко. В той день у дворі школи зібралися учні, батьки, жителі села, випускники школи попередніх років. А ще через деякий час було урочисто відкрито і пам’ятник славетному земляку, який не тільки прикрашає подвір’я нашої школи, а є красою і гордістю села.

Викладацький та професорський склад університету приїздили до Кручика у 2006 році на святкування 200-річчя від дня заснування школи з подарунками для учнів. Студенти університету також бажані гості в школі. Вони відвідують школу, музей, діляться своїми враженнями, друкуючи статті в газеті «Харківський університет». Минулого року редакція цієї газети розпочала рубрику «Як ся маєш, першокурснику-2012?» зі статті «З Каразінської школи до Каразінського університету», де розповідається про випускників Кручанської школи, які влилися до дружньої університетської родини.

Не забувають школу і родичі В.Н. Каразіна – Лариса Олегівна Дешко та Лідія Каразіна. Вони приїздять в Кручик, телефонують, пишуть листи, вітають зі святами, цікавляться справами школи, надсилають дарунки. Для музею Лариса Олегівна подарувала дуже гарний рушник з пам’ятним написом, вишитий власноруч. Директор школи Тетяна Миколаївна Костиря навзаєм також неодноразово відвідувала родину Дешків у Києві.

Щороку у лютому в школі проводяться «Каразінські дні». Урочисто, святково… 10 лютого відзначатимемо 240-річчя від Дня народження засновника школи. Буде проведено урочисту лінійку, конкурси, презентації, екскурсії до кімнати – музею ім. В.Н. Каразіна.

Пам’ять про «Українського Ломоносова» (так почали називати Василя Назаровича Каразіна сучасники за енциклопедичні знання та нестримне бажання творчості) жива в серцях його земляків. Дух цілеспрямованості, творчості, нескореності живе в кожному, хто доторкнувся хоч раз серцем до батьківщини Каразіна.

Л.Кулик,

учитель української мови та літератури

Кручанської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Коментарі:

Додати коментар
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.